Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Subregion chce walczyć ze smogiem

W ostatnim czasie powstało nowe gremium, które swoją pracę ma skupić na walce z niską emisją tak, aby powietrze w miastach regionu stało się czystsze. Specjalna grupa powołana została uchwałą zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego.

Subregion chce walczyć ze smogiem

Celem zespołu jest prowadzenie działań zmierzających do eliminacji niskiej emisji na terenie subregionu zachodniego oraz przedstawianie wniosków w tym zakresie zarządowi związku. Warto dodać, że członkowie grupy (tak jak wszystkich innych powołanych przez związek) będą pracować nieodpłatnie. Pomysł stworzenia grupy związany jest z założeniem, że współpraca miedzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego pozwoli na wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie walki z niską emisją i pozwoli na osiągnięcie długofalowego efektu ekologicznego. – W skład komisji weszli specjaliści, którzy w ramach pracy poszczególnych samorządów zajmują się problemem ograniczenia niskiej emisji oraz sprawami ekologii. Chcemy się zastanowić nad tym, co w myśl obowiązujących już przepisów można zrobić najszybciej, być może najtaniej i jakie procedury można wdrożyć tak, by standaryzować te sprawy. Chodzi o to, aby wprowadzić te procedury wszędzie, bo niska emisja nie ma granic administracyjnych i przenika wraz z atmosferą. Chcemy wypracować model, który później przedstawimy zarządowi Subregionu. Ponadto nasze stanowiska będziemy chcieli przekazać do odpowiednich władz np. do odpowiedzialnych resortów rządowych. Praca grupy będzie przebiegać równocześnie z działaniami ograniczającymi niską emisję w poszczególnych samorządach, np. w mieście Rybnik. Samorządy mogą również pozyskiwać środki unijne w ramach RIT, m.in. na walkę z niską emisją – mówi Adam Wawoczny, dyrektor ZGiPSZ i jednocześnie koordynator nowej grupy.

Krąg specjalistów

Skład grupy tworzą przedstawiciele gmin subregionu zachodniego. Jej pracami w zakresie merytorycznym kieruje Tadeusz Dragon – naczelnik wydziału ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Liderem grupy został on wybrany na pierwszym posiedzeniu zespołu, które odbyło się 24 marca. Na tym samym spotkaniu na sekretarza i zastępcę lidera merytorycznego wybrano Jarosława Kuźnika, naczelnika wydziału ekologii rybnickiego magistratu. Grupa pracować będzie na posiedzeniach, które zwoływane będą nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Decyzje w trakcie tych posiedzeń zapadać będą zwykłą większością głosów. Jak zapewnia koordynator grupy Adam Wawoczny, niska emisja wcale nie zanika wraz z ustaniem okresu grzewczego. – Zapylenie powietrza jest stałe, ma związek m.in. ze wzniecaniem już osiadłego pyłu, a także z emisją spalin samochodowych oraz tzw. „przepalaniem” w piecach w okresie letnim w nieco chłodniejsze dni lub do podgrzania wody użytkowej. W ramach naszych działań chcemy również współpracować z przedsiębiorstwami, którzy mogą być dostawcami alternatywnych form ciepła. Ważnym elementem ograniczenia niskiej emisji jest edukacja, dlatego na pewno pójdziemy również w tym kierunku. Drugim ważnym czynnikiem jest ekonomia postrzegana przez przeciętnego użytkownika– podkreśla Adam Wawoczny.

Pierwsze dyskusje

W trakcie pierwszego spotkania, poza uzgodnieniem kwestii organizacyjnych, dyskutowano m.in. na temat możliwości ujednolicenia w gminach subregionu zachodniego wysokości dotacji na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Zastanawiano się także, czy powinno dofinansowywać się inwestycje w instalacje wykorzystujące węgiel. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się pod koniec kwietnia, planowane jest omówienie celowości i założeń programów ograniczenia niskiej emisji. Na 20 kwietnia zaplanowano również szkolenie w zakresie budowy planów niskoemisyjnych w poszczególnych samorządach.

Szymon Kamczyk

fot. rybnik.eu

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
koło 25.04.2015 20:07

bystrzak-Przecież ekogroszek to normalny węgiel,można nim palić w dowolnym piecu, więc gdzie sens twojego pomysłu. Ekogroszek oznacza że jest to wegiel do ekonomicznych kotłów z podajnikiem a nie że jest to wegiel ekologiczny, jak by ekogroszek kosztowoł 250 zł a orzech był by po 500 zł to kupuja yno i wyłącznie ekogroszek i zamieniom swój kominek na zwykły kocioł.

Ben50 25.04.2015 19:48

krótko to normalni POzoranci !!! Dużo gadki żaden efekt to jest tak POprostu zwykła "Ch..a dupa i kamieni kupa " tak będą pie..lić do następnych wyborów a kasa leci !!1

Stanik 25.04.2015 18:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bystrzak masz racje groszek powinien byc tanszy to by wlascicieji piecow na mul i inne odpady przekonalo na zmiane pieca na ekologiczny oszczendny z podajnikiem iwygodny sterowany sterownikiem, cena eko groszku powinna byc + -350zl za tona to by byl ten problem z emisja czadu rozwiazany.

irek68 16.04.2015 17:55

dodam jeszcze że tak 15-naście 20-ścia lat temu głównie ogrzewano Racibórz, Rybnik, Wodzisław Sląski tylko za pomocą domowych piecyków na węgiel muł miał itp i nie pamiętam o jakichkolwiek alarmach odnoście SMOGU!!!!!! NIKT nie wspomni i nie zaznaczy o drastycznie wrastającej liczbie samochodów!!!!!!!!!!!!!!!!!, a one tak samo przyczyniają się do zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bystrzak 16.04.2015 12:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Bogate państwo polskie dopłaca do każdej tony węgla sprzedawanej bogatym elektrowniom, jak się nie mylę to około 100zł. Można np w formie ustawy uchwalić cenę eko groszku 250zł za tonę, a jednocześnie miał by to być jedyny z rodzajów węgla dopuszczony do użytkowania w domowych paleniskach. W tym momencie dopiero wszystkie dopłaty do eko kotłów miały by sens. Równolegle węgla do elektrowni sprzedaje się dużo, a do domowych palenisk nie aż tak dużo, także bogate państwo polskie aż tak dużo by nie straciło.

bystrzak 16.04.2015 12:59

Bogate państwo polskie dopłaca do każdej tony węgla sprzedawanej bogatym elektrowniom, jak się nie mylę to około 100zł. Można np w formie ustawy uchwalić cenę eko groszku 250zł za tonę, a jednocześnie miał by to być jedyny z rodzajów węgla dopuszczony do użytkowania w domowych paleniskach. W tym momencie dopiero wszystkie dopłaty do eko kotłów miały by sens. Równolegle węgla do elektrowni sprzedaje się dużo, a do domowych palenisk nie aż tak dużo, także bogate państwo polskie aż tak dużo by nie straciło.

irek68 16.04.2015 11:43
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

własnie chodzi o kasę może nie aż tak na inwestycję w energooszczędne ogrzewanie na gaz, olej opałowy czy prąd, ale o późniejsze koszty eksploatacji niestety wielu na to nie stać, mnie również

adamczykhenryk 16.04.2015 09:50
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

gdybym dobrze zarabiał to od dawna mój dom by nie dymił :) ja też lubię wygodę :)