Inwestują w kwalifikacje pracowników, bo wkrótce ruszają
W 2014 roku ze wsparcia Krajowego Funduszu Szkoleniowego dofinansowanie skorzystała firma Tenneco Automotive Polska, ze względu na budowę nowej fabryki, w której zatrudnienie ma znaleźć, na początek, ok. 280 osób.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to nowy instrument polityki rynku pracy, dzięki któremu powiatowe urzędy pracy mogą finansować: kursy i studia podyplomowe, egzaminy, badania lekarskie i psychologiczne oraz ubezpieczenie NNW, osobom w wieku 45 lat i więcej. Konkurencja oraz potrzeby rynku pracy są coraz większe, a osoby pracujące w celu utrzymania zatrudnienia muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje i dostosowywać je do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
W 2014 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku ze wsparcia KFS skorzystało 160 osób. Byli to zarówno pracownicy jak i pracodawcy podnoszący swoje kwalifikacje w formie szkoleń oraz studiów podyplomowych, a także egzaminów. Jedną z firm, która uzyskała dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego ze środków KFS, po wcześniejszym uzasadnieniu potrzeby podniesienia kwalifikacji pracowników, była spółka Tenneco Automotive Polska. Zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów w spółce było związane z rozpoczęciem budowy ogromnej fabryki w Czerwionce-Leszczynach, gdzie już wkrótce ma powstać wiele nowych miejsc pracy. Tenneco Automotive Polska Sp. z o. o. jest jednym z największych producentów oryginalnych układów kontroli emisji spalin i systemów kontroli jazdy, komponentów przeznaczonych na pierwszy montaż, jak i tych przeznaczonych na rynek wtórny. To międzynarodowa korporacja z 80 zakładami produkcyjnymi w 24 krajach, na 5 kontynentach z głównymi ośrodkami w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Azji.
Kursy przed startem
Rybnicki urząd pracy sfinansował firmie koszty związane z kursem przygotowującym do egzaminu, jak również koszty samego egzaminu, w wyniku którego 11 pracowników zdobyło tytuły zawodowe czeladnika oraz mistrza w zawodzie ślusarza i mechanika montera maszyn i urządzeń. – Dzięki uzyskanym kwalifikacjom nastąpi zwiększenie zatrudnienia pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego, którzy po zakończeniu nauki pozostaną w naszym zakładzie jako wykwalifikowani pracownicy – deklarował Henryk Michalik, dyrektor zakładu. I tak się stało. Rozpoczęta inwestycja to niepowtarzalna szansa dla mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego na znalezienie pracy, dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy oraz lokalnemu zapotrzebowaniu na specjalistów podtrzymuje wcześniejszą deklarację współpracy z inwestorem w zakresie przygotowania odpowiednich fachowców.
Nabór trwa
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to połączenie rynku pracy z edukacją. To nowe narzędzie w rękach urzędów umożliwiające wsparcie osób aktywnych zawodowo. Gospodarka ulega dynamicznym przemianom, a urzędy pracy stoją przed wyzwaniem połączenia rynku pracy i możliwości edukacyjnych, co szumnie zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. – Posługując się przykładem firmy Tenneco chcielibyśmy zachęcić do współpracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego również innych pracodawców. Środki przeznaczone na 2015 rok zostały już uruchomione. Informacje na temat możliwości korzystania z tej formy wsparcia oraz wnioski są dostępne na naszej stronie internetowej: www.pup-rybnik.pl – zachęcają urzędnicy. Zakład Tenneco w Stanowicach ma rozpocząć pracę w przyszłym miesiącu. Firma już prowadzi nabór pracowników, co może być szansą na zatrudnienie dla osób poszukujących pracy z terenu Rybnika i okolic.
Monika Koczy
(PUP Rybnik), (ska)
Wsparcie dla pracodawców
W latach 2014-2015 o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracujących w firmie osób w wieku 45 lat i więcej. Wsparcie można uzyskać także na kształcenie ustawiczne pracodawcy w wieku 45 lat i więcej. W kolejnych latach o wsparcie środkami KFS będą mogli ubiegać się pracodawcy zamierzający inwestować w podnoszenie kompetencji osób pracujących, określonych w priorytetach przyjętych na dany rok.