Misja Przyroda w Babiogórskim Parku Narodowym
- To była fantastyczna przygoda! - mówią uczniowie piątych klas ZSG w Nędzy, którzy właśnie wrócili z wyprawy do Babiogórskiego Parku Narodowego. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych", którego ambasadorem jest znana dziennikarka i podróżniczka, Beata Pawlikowska.
Uczniowie szkoły podstawowej ZSG zakwalifikowali się do projektu jako jedyni z powiatu raciborskiego i nieliczni z województwa śląskiego. Szkoła z Nędzy znalazła się w gronie około 200 szkół (podstawówek i gimnazjów), które biorą udział w projekcie realizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Wraz z nadejściem wiosny młodzi odkrywcy wyruszyli do parku narodowego i poznawali bogactwo przyrodnicze naszego kraju.
Podczas tygodniowego pobytu uczniowie wzięli udział w zajęciach przyrodniczych pod okiem pracowników parków oraz nauczycieli. Oprócz tropienia śladów zwierząt, nauki posługiwania się mapą i kompasem oraz rozpoznawania gatunków roślin, mieli okazję rozwijać swoje talenty fotograficzne i redaktorskie.
- Dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. To była taka zielona szkoła - opowiadają uczennice Milena Piechula, Michalina Goc i Natalia Halama z ZSG w Nędzy. - Teraz wiemy jak lepiej dbać o środowisko. I możemy też do tego przekonywać innych - mówią dziewczyny.
W projekcie chodzi o to, by budować wśród młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. - Nie ma niczego bardziej cennego niż poznawanie przyrody w naturalnym środowisku - podkreśla Mirosława Teresiak, nauczycielka przyrody w ZSG w Nędzy.
Zdobytą wiedzą i nowymi umiejętnościami młodzież będzie mogła wykazać się w kolejnym etapie projektu. Uczniowie mają za zadanie stworzyć folder, wraz ze ścieżką rowerową, promujący własny region, miejsce, w którym żyją. Ujmą w nim miejsca i ciekawostki z gminy Nędza, również te mniej znane.
Stworzone foldery w finale wezmą udział w ogólnopolskim, międzyszkolnym konkursie.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja