Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lubomia: Sprzątali grodzisko, teraz go badają

16 kwietnia ruszyły przygotowania do badań terenu dawnego grodu Golęszyców w Lubomi. Zaczęły się od posprzątania obszaru badań.

Lubomia: Sprzątali grodzisko, teraz go badają
Jedna z grup sprzątających grodzisko

Za sprzątanie zabrali się członkowie stowarzyszenia Golęszyczanie, które jest pomysłodawcą projektu zmierzającego do nieinwazyjnego przebadania grodziska, a w przyszłości być może nawet do odtworzenia grodu w innym miejscu.  Na razie jednak mają nadzieję stworzyć dokładną mapę grodu, wraz z lokalizacją poszczególnych obiektów, jakie się w nim znajdowały.

Uczniowie pomogli

Do pomocy w sprzątaniu zaproszeni zostali okoliczni mieszkańcy i uczniowie gimnazjum, których na miejscu zjawiło się około 30. Wyposażeni w worki zbierali wszelkie możliwe śmieci. - Najważniejsze by pozbierać metalowe odpady, np. kapsle, które

mogły by zakłócić wyniki badań -  tłumaczył wszystkim zbieraczom Sławomir Kurek ze stowarzyszenia Golęszyczanie. Badania będą bowiem polegać na tworzeniu obrazu tego co  jest w ziemi za pomocą impulsów elektrycznych. Grodzisko leży na uboczu, w leśnej kniei i nie jest jakoś specjalnie często nawiedzane przez mieszkańców czy turystów, więc na szczęście odpadów nie było aż tak wiele. Zebrano 20 worków śmieci. - To niewiele jak na tak duży obszar – przekonywali członkowie stowarzyszenia.

Tajemnica potężnych obwałowań

Kolejnym etapem było utworzenie mapki geodezyjnej. W tym tygodniu prowadzone są już same badania, którymi zajmują się archeolodzy. To co zostanie w ziemi odkryte za pomocą badań elektrooporowych będzie naniesione na mapkę. W ten sposób archeolodzy dokładnie ustalą co znajdowało się w którym miejscu. - Mamy nadzieję np. dowiedzieć się czy potężne obwałowania były zakończone częstokołem, jak miało to miejsce w przypadku innych grodów w Polsce, czy też te fortyfikacje miały charakter jedynie ziemny. Prawdopodobnie dowiemy się również czy mamy tu do czynienia z wałami skrzyniowymi, tworzonymi ze skrzyń drewnianych wypełnionych ziemią i kamieniami. Skrzynie te ustawiane były na zrąb i obsypywane gliną – mówi Kurek.

Wiele pytań

Wiadomo, że gród w Lubomi był potężny. Musiał taki być skoro leżał w sąsiedztwie dwóch potężniejszych organizmów – z jednej strony stykał się z plemieniem Wiślan a z drugiej państwem wielkomorawskim. To ostatnie zresztą doprowadziło do upadku grodu. Badania pozwolą być może oszacować czy pełnił on funkcję tylko obronną, czy również mieszkalną. Jak wyjaśniają pasjonaci historii wczesnośredniowiecznej być może chaty były ulokowane wokół grodziska a nie w środku, zaś mieszkańcy chronili się w grodzie jedynie w przypadku zagrożenia. Ich zdaniem niewykluczone, że gród miał nie jedno, a dwa podgrodzia. A jeśli miał drugie, to nie wiadomo jaką funkcję mogło ono pełnić. Czy było osadą rybacką, czy siedzibą księcia, a może pełniło funkcję sakralną? Na te i wiele innych pytań być może odpowiedzą prowadzone obecnie badania. Ich wyniki poznamy prawdopodobnie w maju.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Fatal error: Uncaught TypeError: Argument 5 passed to Monolog\ErrorHandler::handleError() must be of the type array, null given in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php:213 Stack trace: #0 [internal function]: Monolog\ErrorHandler->handleError(2, 'Unknown: Failed...', 'Unknown', 0, NULL) #1 {main} thrown in /app/vendor/monolog/monolog/src/Monolog/ErrorHandler.php on line 213