Rybnik: Szybciej wykryją raka
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 3 w Rybniku otrzymał nowoczesny endoskop, który pozwoli szybciej zdiagnozować nowotwory. Urządzenie już pracuje na oddziale urologii.
Urządzenie, które już jest do dyspozycji lekarzy, to absolutnie najwyższa półka, jeśli chodzi o endoskopy. To jedyny na świecie system wideo, który obsługuje rozdzielczość HD w elastycznych wideoskopach. – Opcja tak dokładnego obrazu jest idealnie dopasowana do potrzeb diagnostyki urologicznej oraz zabiegów takich jak resekcje guzów pęcherza moczowego, resekcje w łagodnym rozroście stercza, uretroskopii i cystoskopii. Nasi lekarze z pewnością doskonale wykorzystają nowy sprzęt – mówi Bożena Mocha-Diechciarz, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.
Użyczenie, a potem darowizna
Skąd pieniądze na tak drogie urządzenie, gdy rybnicki szpital szuka oszczędności? Z pomocą przyszła jastrzębska fundacja. – Urządzenie kosztowało ponad 129 tysięcy złotych – mówi Edward Herban, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. Formalnie fundacja użycza bezpłatnie urządzenie szpitalowi na okres sześciu lat, po tym czasie może je przekazać w formie darowizny. – To swojego rodzaju zabezpieczenie i troska o pieniądze naszych darczyńców. Chcemy być pewni, że sprzęt będzie służył ludziom i nie zniknie przy dziwnych prywatyzacjach szpitali. To już kolejne urządzenie, które trafiło do rybnickiego szpitala – mówi szef fundacji.
Narrow Band Imaging
– Bardzo przyda nam się tzw. funkcja NBI, dzięki której możemy łatwiej wykrywać nowotwory. Urządzenie pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne dla wprawnego oka lekarza czy tradycyjnych urządzeń diagnostycznych – mówi nam dr Andrzej Potyka, ordynator oddziału urologii, gdzie trafiło urządzenie. Funkcja, o której mówi szef urologii nosi nazwę Narrow Band Imaging. Pozwala to w sprytny sposób wykryć raka, kiedy zmiana jest jeszcze bardzo słabo widoczna. – Funkcja ta wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynia krwionośne. Dzięki NBI możliwa jest ocena koloru śluzówki pęcherza moczowego oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, co może świadczyć o zmianie nowotworowej. To zupełnie nowa jakość w wykrywaniu nowotworów. Urządzenie pomoże nam również w samych zabiegach chirurgicznych – tłumaczy ordynator Potyka.
(acz)