Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie z Nędzy pojadą się promować do Warszawy

Po raz kolejny Zespół Szkolno-Gimnazjalny został zaproszony do udziału w Festiwalu Programu Szkoły z Klasą 2.0, jaki jest organizowany w stolicy. Na 50 projektów z całej Polski aż 2 zostały wybrane ze szkoły w Nędzy! To kolejny ogromny sukces uczniów i nauczycieli, udowadniający, że nędzański ZSG jest placówką nowoczesną i otwartą na nowe technologie w nauczaniu.

Uczniowie z Nędzy pojadą się promować do Warszawy

W ogólnopolskim Programie Szkoły z Klasą chodzi o to, by promować wykorzystywanie TIK, czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczaniu. Tegoroczna edycja prowadzona była pod hasłem "Czytamy i odkrywamy".

Jeden z dwóch zwycięskich projektów szkoły w Nędzy - projekt uczennic Anety Rydygel i Małgorzaty Kuźmicz z drużyny nauczycielki Wandy Rutko, polegał na prowadzeniu bloga, na którym z wykorzystaniem TIK m.in. stworzyły plakat promujący czytelnictwo, a także specjalną animację i prezentację.  

- Technologie informacyjno-komunikacyjne z pewnością wzbogacają lekcje, dzięki nim nie są monotonne, udowadniają, że internet i komputer nie musi tylko kojarzyć się młodzieży z grami, ale też z narzędziami, które można wykorzystać w nowoczesnej edukacji - uważa nauczycielka języka polskiego Wanda Rutko.

Dziewczyny z jej drużyny cieszą się, że w ich szkole tak chętnie sięga się podczas lekcji po niestandardowe metody. - Uczniowie są wtedy na pewno bardziej zaciekawieni materiałem. Lepiej jeśli się go omawia nie tylko z podręcznikiem w ręku - twierdzi Aneta Rydygel.

Druga z wyróżnionych drużyn w składzie: Katarzyna Piechula, Katarzyna Pala, Hanna Galas, Natalia Masarczyk, Maciej Giemza i Filip Wróbel, nakręciła film pt. "Śladami polskości w gminie Nędza". - Chcieliśmy podkreślić wielokulturowość Górnego Śląska i przypomnieć o śladach polskości na tych ziemiach, zostawionych wtedy, gdy Polski nie było - tłumaczy Radosław Niklewicz, opiekun grupy.

I tak, np. w Babicach opowiadano przed kamerą o nazwiskach polskich i niemieckich funkcjonujących na naszym terenie w XIX wieku, z kolei w samej Nędzy, przy kościele wspominano jego budowę i odprawiane msze św. w języku polskim i niemieckim, a w Łęgu mówiono o istniejącej tam pod koniec XIX szkole, po której do dziś pozostała kronika. Jeden z pierwszych zapisów w tym dokumencie pochodzący z 1895 r. przytacza wspomnienia miejscowego nauczyciela o nazwisku Hupka. Pisał on: „Miejscowa ludność włada wyłącznie językiem polskim. W całej wsi nie znajdzie się pięć osób, z którymi można się jako tako porozumieć w języku niemieckim”. 

Festiwal w Warszawie, na którym uczniowie z Nędzy będą prezentować swoje projekty rozpocznie się 31 maja i potrwa dwa dni.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
marysiah 14.05.2015 19:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu