Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miała być konferencja o mordzie, będzie o wywózkach

Zapowiadana konferencja o wydarzeniach wojennych w Rogowie będzie poświęcona innej tematyce, niż wcześniej zapowiadał wójt

Miała być konferencja o mordzie, będzie o wywózkach

Na lutowej sesji rady gminy, wiceprzewodniczący rady Marian Jureczka odczytał pismo Leonarda Musioła, który zwrócił się do rady o podjęcie działań, mających na celu upamiętnienie obchodów II Wojny Światowej oraz pamięci ofiar sowieckiej zbrodni w 1945 roku w Rogowie. Na przełomie marca i kwietnia 43r. z rąk czerwonoarmistów zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Rogowa. Wówczas Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc, znany z historycznego zacięcia poinformował radnych, że dla upamiętnienia tych wydarzeń zostanie zorganizowana konferencja tematyczna.

Słaba pamięć wójta?

Minęły dwa miesiące. Ostatnio wójt wrócił do tematu. Zapowiedział, że konferencja odbędzie się 18 maja, o godz. 18.30 w kościele w Rogowie. Jej tematem nie będzie jednak mord rogowski, a deportację mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR, znane w historiografii pod nazwą Tragedii Górnośląskiej, której 70-ta rocznica obchodzona jest w tym roku. Konferencję poprowadzi dr Dariusz Węgrzyn z Instytutu Pamięci Narodowej a połączona będzie z projecją filmu „Przemilczana tragedia” oraz promocję „Czasy pisma”. Konferencja zapewne  będzie udana i warto na nią przyjść choć w naszym powiecie w tym roku spotkań poświęconych tej tematyce odbyło się już kilka. Nasuwa się pytanie skąd zmiana zapowiadanej przecież wcześniej tematu? Czy jest to związane z tym, że o mordzie kilkudziesięciu mieszkańców Rogowa do dziś mówi się tam dość niechętnie? - Mówiąc o wydarzeniach z 1945 roku miałem na myśli właśnie wywózki. Z terenu naszej gminy najbardziej dotknęły one właśnie mieszkańców Rogowa, skąd wywieziono na Wschód najwięcej ludzi – odpowiada pytany przez nas wójt Daniel Jakubczyk.  Kiedy jednak wskazujemy, że kontekst jego lutowej zapowiedzi wcale nie wskazywał na wywózki, a odnosiła się ona do propozycji uczczenia ofiar mordu (co można sprawdzić choćby w protokole z sesji) wójt przyznaje, że konferencji o mordzie rogowian nie sposób zorganizować. - Tak naprawdę o mordzie tym mamy może około 10 procent pewnych informacji. Nie wszystkie nazwiska zabitych zostały upublicznione. Żyjący krewni, niektórych pomordowanych wtedy ludzi nie chcieli i dalej nie chcą mówić o tej sprawie publicznie i mają do tego pełne prawo – wyjaśnia wójt.

Kilka wersji wydarzeń

Sprawa mordu aż do dziś okryta jest aurą tajemnicy. Stąd w przestrzeni publicznej funkcjonuje kilka wersji na jej temat. Cytowany przez autorów najnowszej publikacji o Parafii NSPJ w Rogowie opis M. Brzosta mówi o tym, że mord mógł być elementem zemsty czerwonoarmistów za straty, jakie ponieśli  zdobywając Rogów, oraz wspieranie przez mieszkańców niemieckiego oporu, jak również elementem planowanego terroru na zdobywanych ziemiach. Niewykluczone jednak, że mord został dokonany w wyniku denuncjacji jednych mieszkańców przez drugich, bądź ukrycia własnej niechlubnej przeszłości związanej z okresem wojny. Nie wyklucza się również wpływu alkoholu na działania żołnierzy sowieckich. Sprawą mordu w latach 90. zajmowała się prokuratura, ale śledztwo zostało umorzone.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].