Lubomia wspiera rodziny. Takich bonusów nie ma w innych gminach
Jeszcze najprawdopodobniej w maju rada gminy zajmie się propozycją wprowadzeniu w życie „Karty Rodziny 3+”. Posiadacze karty, a więc członkowie rodzin, w których wychowuje się co najmniej trójka dzieci będą mogli liczyć na spore ulgi.
Wprowadzenie karty zaproponował wójt gminy. - Stosujemy już ulgi dla rodzin wielodzietnych na wywóz śmieci. W obecnej postaci zostały one zakwestionowane i w czerwcu przestaną już obowiązywać. Kartą rodziny 3+ nie tylko chcemy je przywrócić, ale także wprowadzić dodatkowe ulgi na inne opłaty, które uiszcza praktycznie każdy mieszkaniec naszej gminy – wyjaśnia Czesław Burek, wójt Lubomi. - Wiele w ostatnim czasie mówi się o walce z niżem demograficznym i o wspieraniu rodzin wielodzietnych, więc i my chcemy nasze rodziny wielodzietne wspierać – dodaje włodarz Lubomi.
Ulgi na śmieci, wodę i baseny
Dlatego oprócz dotychczasowej ulgi na śmieci w wysokości 100 proc. na trzecie i kolejne dziecko przewidywane jest wprowadzenie wielu innych, realnie wspierających rodziny ulg, np. na komunalną wodę w wysokości 25 proc. dla całej rodziny, czy w opłacie za przedszkola w zakresie przekraczającym podstawę programową w wysokości 25 proc. na drugie i kolejne dziecko, które uczęszczają w tym samym czasie do przedszkola (choć taką akurat ulgę realizuje wiele innych gmin). Te ulgi realnie odciążą budżet rodziny, bo za śmieci czy wodę płaci każdy. Są też przewidziane ulgi na płatne imprezy organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury (50 proc. na bilet dla każdego dziecka) czy ulgi w opłatach za korzystanie z hal sportowo-widowiskowych w Syryni i Lubomi (50 proc. dla wszystkich członków rodziny). Amatorów pływania szczególnie ucieszą ulgi na basen. Gmina zamierza podpisać porozumienie z Raciborzem i Gorzycami, na mocy którego bilety wstępu na baseny H20 Ostróg i Nautica dla posiadaczy lubomskiej karty będą niższe o 50 proc. dla wszystkich członków rodziny.
Przedsiębiorcy też mogą pomóc
Według włodarzy gminy do wyrobienia Karty Rodziny 3+ uprawnionych będzie około 70 rodzin. Koszt funkcjonowania programu urzędnicy wyliczają na kwotę 60-70 tys. zł rocznie. Wójt liczy, że do programu przyłączą się też prywatni przedsiębiorcy, działający na terenie gminy oraz instytucje nie będące jednostkami gminnymi. Dzięki temu katalog ulg będzie można rozszerzyć, a sam program zyska na atrakcyjności i jeszcze bardziej pomoże wielodzietnym rodzinom.
(art)