Wojna na Ukrainie: Czy Ślązacy się zbroją?
Gorąca sytuacja za wschodnią granicą nie spowodowała wzrostu liczby wydawanych pozwoleń na broń. – Liczba ta utrzymuje się na w miarę stałym poziomie – mówi nam podinspektor Andrzej Gąska, rzecznik prasowy KWP w Katowicach.
W 2014 roku Śląski Komendant Wojewódzki Policji wydał tylko jedno pozwolenie na broń palną bojową, do ochrony osobistej i szesnaście pozwoleń na tzw. broń na okaziciela. Takie pozwolenie wykorzystuje się np. w firmach ochroniarskich. – 28 pozwoleń wydano na broń kolekcjonerską, 3 pozwolenia na broń dla szkół i klubów sportowych. 99 pozwoleń wydano na broń do celów sportowych, a 299 na broń do celów myśliwskich – wyjaśnia mł. insp. Anna Kasiniak, Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ten sam wydział wydał w 2013 roku 334 pozwolenia na broń palną. To o 31 mniej niż rok wcześniej i o 109 mniej niż w roku 2011.
Bez względu na to, co się dzieje za granicą, przepisy i warunki pozwalające otrzymać broń są nadal takie same. Kto więc może otrzymać pozwolenie na broń palną? Każdy powyżej 21 roku życia (lub 18-letni myśliwy), niekarany, zdrowy, kto przedstawi ważną przyczynę posiadania broni, nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Za ważną przyczynę, posiadana broni uważa się na przykład stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Mogą się również ubiegać o nią sportowcy, myśliwi czy kolekcjonerzy. O ile długa lista wymagań stawianych posiadaczowi jest w miarę znana, mniej mówi się o cofaniu pozwoleń na broń. To może być cofnięte, jeśli dana osoba nie przestrzega prawa. Pozwolenie tracą osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, nadużywające alkoholu lub narkotyków, w takim stanie broń lub źle ja przechowujące. To tylko z wielu warunków jakie są każdego roku łamane przez posiadaczy broni. W 2012 Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach cofnęła 821 wydanych wcześniej pozwoleń na broń, w 2013 roku już 1919 pozwoleń. – Każdy musi zadbać o broń i odpowiednio ją przechowywać. Wszystko regulują warunki pozwolenia i przepisy o broni – tłumaczy podinspektor Andrzej Gąska.
(acz)
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ok, zwracom honor, już żech coś znojd w nowinach na ten temat,yno na psa jadą do Czech? Rychtyk wojna się szykuje a żodyn nie chce o tym pedzieć?
Pytanie inne, zaś Nowiny zaspały, co to za manewry wojskowe dzisio były w okolicach Olzy za mostem w kierunku Zabełkowa i Chałupek( za tą reustaracją) Po godz 12 pełno wojska, koty na drogach a na plecach beryle, wojna idzie czy jak? Dziwne zjawisko na tej drodze a dobro droga do trennigu kolarskigo.
Masz rację kretyn .!!!!!!
co za kretyn formułuje takie pytanie ?