Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mówienie o węglu to nie obciach

Przewidzieć przyszłość górnictwa... Polecamy artykuł Adriana Czarnoty o konferencji na temat górnictwa w perspektywie... 2050 roku.

Mówienie o węglu to nie obciach

– Nie dajcie sobie wmówić, że w dzisiejszej Europie mówienie o węglu to obciach – przekonywali naukowcy i eksperci z dziedziny górnictwa na zorganizowanej 18 maja konferencji na temat górnictwa. Konferencja była o tyle nietypowa, że dotyczyła perspektyw dla górnictwa, nie tylko tych najbliższych, ale i oddalonych o kilkadziesiąt lat. Organizatorzy postanowili spojrzeć dość daleko, bo tytuł konferencji to „Górnictwo – perspektywa 2050 w aspektach unijnych regulacji”. Spotkanie zorganizował i poprowadził Adam Gawęda, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki i Innowacji. – O górnictwie należy mówić bez podziałów partyjnych. Dziś niezwykle trudno zachęcić inwestorów do wyłożenia pieniędzy na górnictwo. Kopalnię buduje się latami. Inwestorzy muszą mieć pewność inwestycyjną na kilkadziesiąt lat. Perspektywa musi być długa, a perspektywa choćby dwudziestoletnia jest niewystarczająca – tłumaczył Gawęda. Honorowy patronat nad konferencją objął europoseł Bolesław Piecha oraz senator Izabela Kloc. – Adam Gawęda zwrócił się do mnie, bo zarówno jemu jak i mi zależy na przyszłości Śląska. Jestem jedną z nielicznych kobiet zajmujących się górnictwem w sejmie. Mam nadzieje, że dzisiejsze spotkanie będzie jednym z wielu merytorycznych spotkań. To ma być początek bardzo poważnej debaty o górnictwie w perspektywie 2050 – wyjaśniała senator Kloc. Na spotkanie w  do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach zaproszono grono naukowców. Ci zajmowali się zarówno obecną kondycją górnictwa jak i symulacją tego, co może się wydarzyć w perspektywie następnych 35 lat.


Symulacja przyszłości

Tym ostatnim zajęła się prof. dr hab. inż. Lidia Gawlik, zastępca dyrektora ds. naukowych, kierownik pracowni zrównoważonego rozwoju gospodarki surowcami i energią PAN Kraków. Przedstawiła ona kilka scenariuszy, które są prawdopodobne przy obecnych regulacjach unijnych. – Nasza przyszłość zależy od tego, jaki przyjmiemy scenariusz. W najbliższych latach w górnictwie nie są jednak potrzebne inwestycje na zwiększenie zdolności produkcyjnych. Do 2020 niezbędne będzie ograniczenie wydobycia węgla energetycznego o około 10 do 13 milionów ton rocznie – tłumaczyła. Jej występ wywołał sporo emocji na sali z uwagi na przyjęty udział nowoczesnych i rzadkich jeszcze w Polsce technologii. – To drodzy państwo szykuje nam Unia Europejska. W modelach przewidziano np. energie solarną jednak słońca w Polsce jest tyle ile jest. To wystąpienie ma nam pokazać jak bardzo prawodawstwo unijne nas eliminuje z europejskiego rynku energetycznego, uzależniając nas od obcych technologii. Te żywe reakcje są bardzo naturalne – puentował Adam Gawęda.

Porzucają złoża węgla

Prof. dr hab. inż. Krystian Probierz z Politechniki Śląskiej pochylił się nad obecną sytuacją górnictwa. – W czasie ostatnich niepokojów w JSW dzwoniono do mnie wielokrotnie choćby z przeznaczonej do wygaszenia kopalni Brzeszcze. Tam jest jeszcze 112 milionów ton węgla. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to ma błędne informacje – przekonywał naukowiec. Zdaniem Krystiana Probierza, pod ziemią marnuje się wiele węgla. – W przeszłości źle restrukturyzowano górnictwo np. w województwie dolnośląskim. Te kopalnie mogły przecież dalej pracować, a wydobycie mogło by być powoli wygaszane bez szkód społecznych. Dziś w okolicach Wałbrzycha są biedaszyby. Zasoby węgla pozwalają jeszcze na fedrowanie przez co najmniej 55 lat. Co najmniej. Tak już w Polsce jest, że kopalnie zamykają, a zasoby zostają, tak jak w Dębieńsku. Zagrożenie dla nas to polityka klimatyczna. Niekoniecznie wynika to  z przesłanek naukowych a raczej  z biznesu. Nie chciałbym aby Polska podążała ścieżką dekarbonizacji. Dekarbonizacja to brak pracy, brak przemysłu i brak wpływu na klimat. Bo kopalnie i energetyka węglowa będą działać gdzie indziej na świecie. Posiadamy ogromne zielone płuca bo aż 9,1 miliona ha lasów. Węgiel musi pozostać numerem 1 w Polsce i zostać fundamentem naszego miksu energetycznego. Emisja dwutlenku węgla przez Europę to zaledwie 14 procent całej światowej emisji tego gazu. Co da jej ograniczenie w Europie? – pytał profesor Probierz.

Firmy nie chcą pieniędzy

– Większość ludzi w Polsce gdy mówi o górnictwie, ma na myśli tylko producentów węgla, a to wielki błąd – mówił Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Mamy całe segmenty firm i instytucji, które istnieją tylko dzięki temu, że możemy ten węgiel kopać. Największa grupa to producenci maszyn, drugi to usługi dla górnictwa, trzecia to instytucje badawcze ukierunkowane na górnictwo. To ogromny potencjał. Gdyby nie węgiel nie istniałyby. Dziś borykają się z wieloma kłopotami. Największym problemem są odroczone płatności przez producentów węgla. To efekt kuli śnieżnej. Zaległość płatnicze w firmach przekraczają 150 dni. Pojawiły się problemy w eksporcie na wschód, spadły zamówienia. Pojawiły się problemy z kredytami, bo górnictwo to dziś sektor zwiększonego ryzyka. Te firmy nie chcą dotacji ani pieniędzy podatników, chcą tylko przetrwać te ciężkie czasy. Chcą wprowadzenia mechanizmów, które zwiększą ich wiarygodność kredytową. Nie dajmy sobie wmówić, że dziś w Europie nie wypada mówić o węglu –  tłumaczył Olszowski. Na spotkaniu powołano również Śląską Radę Rozwoju przy Senatorze RP. Jej zadaniem ma być monitoring rządowych propozycji i tworzenie impulsów dla rozwoju Śląska.

Adrian Czarnota

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 10.06.2015 17:46
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

A to czy jest normalne ?????? http://wiadomosci.wp.pl/gid,17619738,kat,1342,title,Watki-afery-posluchowej,galeria.html

Objektywny 10.06.2015 11:31
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Żrali ośmiorniczki żrali wina po 5 tysięcy butelka ,obiadki za 2 tysiące od osoby na spotkaniach u "Sowy " ..... przeliczając jedna osoba z elyty przeżyrała moje 3,albo i więcej emerytury w 3 lub 4 godziny .....przy dyskusjach co by tu jeszcze sprzedać gdzie zarobić kogo oskubać by mieć więcej i więcej w kieszeni bez dna ,a mnie emeryta górniczego za 3 tony węgla wartości 1.500zł deputatu za rok , który na dodatek mi ukradziono ,oskarża się że z powodu pobierania deputatu przez zemnie kopalnie stały się bankrutami ,POj...ny kraj cwaniaków i złodziei ,teraz dowiadujemy się że my zwykli obywatele przez 5 miesięcy pracy na te żarłoczne ośmiorniczki zapier....li jak woły , jesteśmy tylko ich parobkami ,ja już nawet nie wierzę że przez 7miesięcy w roku pracuje się tylko na siebie i swoją rodzinę, bo z uczciwej pracy w obecnej Polsce wyżyć się nie da , co to za życie ?????to zwykła wegetacja i chów wołów roboczych za naszym przyzwoleniem ,kto mądry spie...la gdzie pieprz rośnie nie oglądając się za siebie, niech to badziewie ugotuje się w własnym sosie, co to za rząd który jest obcy dla narodu ,który likwiduje i nie szanuje skarbów i bogactw narodowych wyprzedając, lub godząc się na likwidację ,zapełniając tylko swoje kieszenie, to żaden rząd to wielki nierząd i wstyd dla uczciwych Polaków !!!!!!!!!

Objektywny 09.06.2015 18:19
oceniono 14 razy
12
Zgłoś

Ktoś kto słuchał Bieńkowską w nagraniu dobrze wie jak rządzono w górnictwie i kto polskie górnictwo zapi.....ił lulki hulanki obsadzanie stanowisk swoimi znajomkami ,tak nas Ślązaków wpuszczono w maliny ,i dalej się wpuszcza ,a my jak te baranki tylko sobie poskubujemy z pańskiego stołu ,do czasu aż czoło się nażre i znudzi i powie dosyć potrzebna teraz kasa nie węgiel ,wtedy pada komenda wygaszanie ,a z baranków wyrosły barany ,mnie baranowi zabrano deputat węglowy którego gwarantem jest państwo z nadania ustawy z grudnia 1982roku ,to co w Polsce ustawy tak sobie można uchwałami zmieniać, na widzi misie ,każdy robi co uważa ,gdzie prawo gdzie moralność ,deputat nie kopalnia mi nadała a ustawa rady ministrów .Jak ja jako obywatel ,emeryt , Polak mam się czuć w państwie które mnie okrada, twierdząc zarazem że to nie przez niegospodarność i złe zarządzanie, lecz pobierany przez zemnie deputat węglowy -górnictwo ma problemy finansowe ,dlaczego nic się nie mówi o zarabiających krocie w sterach różnych spółek ,kompani ,holdingów kopalnianych ,?????dlaczego nie liczy się ludzi tam niepotrzebnie zatrudnionych na sztucznie stworzonych stanowiskach ?????? czy ktoś się w końcu zastanowi? ,dlaczego tak się dzieje ?????? kim są ludzie którzy doprowadzają do ruiny nasz kraj ???, nasze dobra narodowe,nasze bogactwa??? i dlaczego to chore państwo w celach naprawiania czegokolwiek zawsze i tylko sięga do kieszeni emerytów ,a nie do swoich wypasionych portfeli ?????? jak mogą przy zarobkach 2 tysiące złotych przeciętnego Polaka pewne osoby zarabiać po 100 i więcej tysięcy na miesiąc????,czyżby to byli herosi ??? ich praca warta jest więcej niż setek zwykłych pracowników , i ich wymagania życiowe są inne od zwykłych ludzi ....nic tylko sami BOGOWIE !!!.

Ben50 09.06.2015 16:44
oceniono 14 razy
12
Zgłoś

Poczytaj a warto się z tym zapoznać tutaj jest wyłożona "kawa na ława " http://www.sbc.org.pl/Content/114626/Lisowski_GWK_150dpi_35proc.pdf

Za rządów SLD zniknął raport ws. mafii węglowej – Wiadomości – WP.PL
A na czym polegał plan Balcerowicza dla górnictwa a na tym że zamrożono cen węgla a koszta na materiały w które zaopatrywało sie górnictwo zostały uwolnione i tak rosło zadłużenie kopalń a kto to wykorzystał ? mafia węglowa która wykupywała długi kopalń za 40% ich wartości i to w tanim węglu który następnie sprzedawała po cenach wolno rynkowych w Polsce prywatnym odbiorcom i tak rosła nowa złodziejska klasa UW a potem PO i POtem mi wmawiajcie ze górnictwo jest deficytowe a to jest GÓWNO prawda jest źle zarządzanie czyli okradane , np w połowie roku 2015 ma powstać nowa spółka węglowa w celu lepszego ble ble ble ale jaja kolejny PREZES , 5 VICE-PREZESÓW +Rada nadzorcza + cały sztab doradców skąd na to kasa !!! to zwykłe POLNISCHE WIRTSCHAFT