Tancerze z Zawady Ks. zdominowali podium na Górze św. Anny
Kolejny rok z rzędu zespoły taneczne z Zawady Książęcej w gminie Nędza - folklorystyczny "Łężczok" i mażoretkowa "Arabeska" - okazały się najlepsze w swoich kategoriach! Dwie grupy wiekowe z każdego z zespołów zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich kategoriach.
Organizowany co roku w pierwszą niedzielę czerwca na Górze św. Anny Przegląd Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej odbył się już po raz XXVI. Impreza odbywa się w dniu pielgrzymki mniejszości narodowych. Organizatorem Przeglądu jest Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe z Leśnicy.
W tegorocznym przeglądzie w sumie wzięły udział 33 zespoły. Zawada Ks. wysłała cztery grupy wiekowe - dwie z "Łężczoka" i dwie z "Arabeski". "Łężczok I" zajął pierwsze miejsce w kategorii tańców folklorystycznych, "Łężczok II" - drugie, "Arabeska I" - pierwsze w kategorii tańców nowoczesnych, a "Arabeska II" - drugie.
Właściwie nie ma konkursów, przeglądów i mistrzostw z których zespoły z Zawady Ks. przyjechałyby bez medalu. Ale sukcesy nie biorą się z nieba. Tancerze w każdy trening wkładają mnóstwo serca i zaangażowania. - Kiedy porównujemy poziom sprzed kilku lat, oglądając nagrania z występów, to widzimy jaki postęp tancerze zrobili. W zespołach mażoretkowych ten skok jest szczególnie wyczuwalny odkąd dziewczyny zaczęły dodatkowo trenować akrobatykę. Widać, że te układy są zupełnie inne - wyjaśnia Weronika Riemel, kierownik zespołów. Wie co mówi, bo z grupami związana jest od wielu lat, w jednym z zespołów tańczy jej syn, a ona sama bywa prawie na każdym występie.
Sporą częścią sukcesu jest pomysł na choreografię. Aldona Krupa-Gawron wie jak ważne są zmiany i co rusz wymyśla nowy układ. Na Górze św. Anny "Łężczok II" zaprezentował układ pt. "Kopciuszek", zaś "Łężczok I" zatańczył scenkę pt. "Sobota na wsi". - W sobotę, żeby mogła przyjść niedziela, trzeba było pozamiatać podłogi, wytrzepać dywany, upiec kołacz, wypucować buty. I to wszystko w tańcu - uśmiecha się pani Weronika.
Do występu na Górze św. Anny przygotowały tancerzy: Aldona Krupa-Gawron ("Łężczok I"), Agata Mika ("Łężczok II") i Katarzyna Łabińska ("Arabeska I i II").
Zespoły są swoistym fenomenem. W czasach, gdy większość młodzieży najchętniej czas spędza przy komputerze i telefonie komórkowym, tancerze z Zawady Ks. regularnie "siódme poty" wylewają na treningach i w sezonie prawie każdy weekend spędzają na scenie występując w wielu miejscach kraju, a nawet zagranicą, na różnego rodzaju imprezach.
- Co przyciąga młodzież? Przede wszystkim miłość do tańca. Ale warunek jest jeden - chcą mieć pewność, że się rozwijają, nie chcą tańczyć w kółko tych samych układów. Choreograf musi wciąż pracować nad nowymi aranżacjami. A do tego motywują ich wyjazdy. I te bliskie, i te dalekie. Dla nich najważniejsze, że razem - dopowiada kierownik zespołów.
Zespoły z Zawady Ks. skupiają obecnie 94 tancerzy w wieku od 4 do 26 lat z dziesięciu miejscowości. Ich wyjazd na konkurs był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji
źródło: UG Nędza, fot. Ruciński