Uczennica II LO laureatką konkursu o śląskich zamkach i pałacach
Faustyna Adamczyk zajęła IV miejsce w Wielkim Finale Międzynarodowego Konkursu Historycznego Śląskie Zamki i Pałace. Organizatorem Konkursu już po raz szósty była Fundacja Supralibros w Jaworznie.
Konkurs adresowany był do uczniów z Polski, Czech i Niemiec. Jego celem było upowszechnianie, utrwalanie i poszerzanie wiedzy o regionie poprzez ukazanie piękna i rozmaitości Śląskich Zamków i Pałaców, które to budowle związane są ściśle z historią tej ziemi.
I etap konkursu dotyczył sporządzenia pisemnej pracy na temat wybranego zamku bądź Pałacu znajdującego się w historycznych granicach Śląska. Faustyna opisała Pałac książąt Lichnowskich w swoich rodzinnych Krzyżanowicach. Jej praca konkursowa została wyróżniona spośród ponad 200 nadesłanych na Konkurs i zakwalifikowana do finału.
Finał odbył się w dniach 17-18 czerwca w Pałacu Jedlinka w Jedlinie-Zdroju. Wzięło w nim udział 25 autorów najlepszych prac monograficznych nadesłanych w I etapie. To były naprawdę emocjonujące przeżycia z dogrywką w Wielkim Finale. Po dwóch turach testowych Konkursu Faustyna dostała się ostatecznie do części ostatniej, tym razem ustnej, podczas której zmierzyła się z pytaniami dotyczącymi historii Śląska, rodów tam mieszkających oraz pałaców i zamków wybudowanych w historycznych granicach Śląska.
W jury Konkursu zasiedli między innymi: prof. dr hab. Aleś Zarićky-Dziekan Wydziału Filozoficzno - Historycznego Uniwersytetu w Ostrawie; dr hab. Tomasz Ciesielski - prof. UO - Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego; dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - kierownik działu programowego Centrum Kultury Śląskiej; Guenter Boehm – genealog, przedstawiciel rodu przedwojennych właścicieli Pałacu Jedlinka- New York USA; dr Dariusz Woźnicki - przewodniczący Komisji Konkursowej, dyrektor Pałacu Jedlinka.
Swoją obecnością finał Konkursu uświetnili także: książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, arystokrata i biznesmen; Joanna Lamparska-dziennikarka, autorka książek i „przewodników innych niż wszystkie”; Sławomir Górzyński-prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.
oprac. Alina Lach-Kapuśniak