Obchody 20-lecia: Pszów niezaprzeczalnie wypiękniał
Pszów świętuje 750-lecie istnienia miasta oraz 20-lecie odzyskania samorządności. - Możemy obiektywnie docenić ogrom dokonanych inwestycji i remontów - mówiła burmistrz Katarzyna-Sawicka Mucha.
Weekend upłynął pod znakiem obchodów 20-lecia samorządności Pszowa. Odbył się II Międzynarodowy Zjazd Pszowików, który obfitował z w szereg ważnych dla miasta wydarzeń. Zaczęło się w piątek od oficjalnego odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie rynkowi nazwy „Plac Św. Jana Pawła II”. Później w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbyła się konferencja, w trakcie której podsumowano ostatnie 20 lat funkcjonowania miasta. Zaproszono wielu gości z Pszowa i spoza miasta - przedstawicieli władz parlamentarnych i samorządowych, gości z sąsiednich gmin i z miast partnerskich. - Uświadamiając sobie miejsce, z którego startowaliśmy 1 stycznia 1995 r., możemy obiektywnie docenić ogrom dokonanych inwestycji i remontów. Przez ostatnie lata Pszów niezaprzeczalnie wypiękniał. Nie jest to oczywiście tylko zasługa samorządu, ale też prywatnych inwestorów, spółdzielni czy mieszkańców - mówiła burmistrz Pszowa Katarzyna Sawicka-Mucha dziękując wszystkim zaangażowanym w rozwój miasta.
- Z okazji 20-lecia samorządności chciałbym złożyć miastu życzenia, by dalej tak pięknie się rozwijało, żeby samorządność nie zanikała, a samorządowcy zawsze przez swoją politykę rozumieli troskę o dobro wspólne - życzył poseł Ryszard Zawadzki, mieszkaniec Pszowa.
Ciągłość samodzielności miasta Pszowa została przerwana w 1975 roku, kiedy to na mocy decyzji politycznej miasto zostało włączone w granice administracyjne Wodzisławia Śląskiego. Mieszkańcy Pszowa nigdy nie pogodzili się z tą decyzją i czynili starania w kierunku odłączenia. 1 stycznia 1995 r. Pszów uzyskał ponownie prawa miejskie.
Ludzie
Ryszard Józef Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1951 w Nysie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.
W tytule artkułu jest chyba błąd bo powinno być -Pszów niezaprzeczalnie upadł.