Palące Słowa i Graftmann na Końcu Świata
W czwartkowy wieczór, w Przystanku Kulturalnym Koniec Świata, Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK zorganizowało spotkanie podsumowujące projekt "Palące Słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w internecie".
W pierwszej części spotkania, Anna Jegerska-Michalska, koordynatorka projektu, zaprezentowała przekrojowo działania projektowe, na które złożyły się m.in.:
- warsztaty w szkołach ponadgimnazjalnych,
- panele dyskusyjne z udziałem dziennikarzy lokalnych portali informacyjnych,
- seminaria dla nauczycieli i przedstawicieli Policji,
- portal dziennikarstwa obywatelskiego www.niehejtuje.com współprowadzony przez młodzieżowych dziennikarzy,
- kampania społeczna,
- publikacja i konferencja upowszechniające efekty projektu.
Szczegóły realizacji działań kampanii społecznej "Hamulec uprzedzeń" przedstawiła jej animatorka i koordynatorka, Mariola Jakacka. Kampania społeczna realizowana była z udziałem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Raciborza, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia-Zdroju oraz Żor.
W trakcie spotkań animacyjnych, uczniowie opracowali założenia kampanii społecznej, tematykę, formy i narzędzia jej prowadzenia oraz hasła. W efekcie prac powstały różnorodne produkty i działania kampanijne:
- plakat "Stryczek",
- murale,
- spoty filmowe,
- ulotki,
- wlepki "Keep calm, No hate",
- zakładki do książek,
- Loesje,
- mixtblo "Nie dzielę",
- warsztaty teatralne i performance "Ile waży słowo?"
- fotoart "Prawda cienia".
Informacje o działaniach projektowych oraz kampanii "Hamulec uprzedzeń" znajdują się na stronie www.stowarzyszenieask.pl.
Na koniec spotkania wystąpił Graftmann, gitarzysta, autor tekstów i kompozytor.
Spotkanie i koncert zostały zorganizowane w ramach projektu "Palące Słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie" współfinansowanego z funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.
Ludzie
Prezes Stowarzyszenia ASK
Szkoda, że na te takie wydarzenia przychodzi ta sama, wąska grupa ludzi. Ale zastanawiam się czy właśnie nie o to chodzi?