Chrobrego pod specjalnym nadzorem
Przebudowa ulicy Chrobrego przebiegać będzie pod specjalnym nadzorem. Baczne pilotowanie inwestycji pod kątem maksymalnego ograniczenia uciążliwości dla mieszkańców i miejscowych przedsiębiorców zlecił starosta Tadeusz Skatuła członkowi zarządu Dariuszowi Prusowi.
To reakcja na uwagi mieszkańców narzekających na wprowadzenie obustronnego zakazu ruchu. Z tego zakazu wyłączeni byli jedynie mieszkańcy, a już np. klienci sklepów czy warsztatów dojechać by nie mogli. Mieszkańcy mieli też pretensje o niedostateczne poinformowanie ich o inwestycji i wiążących się z nią uciążliwościach. Pismo z obawami mieszkańców skierował do powiatu, jako inwestora Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia Śl. - Inwestor powinien zorganizować spotkanie informacyjne z mieszkańcami dzielnicy Radlin II, w celu prawidłowego i pełnego poinformowania mieszkańców o zakresie ograniczeń wynikających z organizacji ruchu na czas prowadzenia robót oraz przewidywanych terminach ww. ograniczeń. Informacje są szczególnie istotne dla firm prowadzących działalność gospodarczą w okolicy inwestycji. O braku właściwej informacji w tym zakresie świadczy duża ilość zapytań telefonicznych kierowanych przez mieszkańców do Urzędu Miasta 8 lipca. Wnioskuję o zorganizowanie spotkania 13 lipca – argumentował Dariusz Szymczak.
Starosta spotkał się z zastępcą prezydenta, radnym z Radlina II Adamem Króliczkiem, przedstawicielami Powiatowego Zarządu Dróg i firmy Skanska, która jest wykonawcą. Uzgodniono, że spotkania z mieszkańcami, przedstawicielami miasta i dzielnicy będą się odbywać cyklicznie, aby na bieżąco rozwiązywać problemy związane z przebudową.
Niemniej Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa w komunikacie przypomina, że obustronny zakaz ruchu na Chrobrego powiat skonsultował z prezydentem Wodzisławia. Zastępca prezydenta Dariusz Szymczak wydał pozytywną opinię, i to jeszcze 8 maja. Starostwo argumentuje potrzebę obustronnego zakazu krótkim czasem realizacji inwestycji. Powiat musi zrealizować zadanie, dokonać odbiorów i rozliczyć z urzędem wojewódzkim do końca listopada 2015 r.
Dodajmy, że starosta zlecił Powiatowemu Zarządowi Dróg rozwiązanie problemu zwężenia chodnika na wysokości posesji nr 80 zgodnie z prośbami mieszkańców Radlina II. Wcześniej było to niemożliwe wskutek braku zgody właścicieli działki na sprzedaż części nieruchomości, na której wybudowany został mur oporowy wymuszający zwężenie chodnika.
(tora)