Nieczynna cegielnia na Ostrogu popada w ruinę [ZDJĘCIA]
Cegielnia na Ostrogu funkcjonowała jeszcze w latach '80 XX wieku - w dzielnicy znajdowały się złoża glin żelazistych, dobrze nadających się do produkcji materiału ceglarskiego.
Zalegające na Ostrogu złoża gliny oraz zapotrzebowanie na materiały budowlane dla dynamicznie rozwijającego się, pruskiego wówczas miasta i regionu, stały się przyczynkiem do budowy cegielni na Ostrogu. Cegielnie były dwie. Pierwsza, nieistniejąca już dziś po prawej stronie ulicy Rudzkiej (jadąc w kierunku kanału Ulga, za ogródkami działkowymi), w której wytwarzano cegłę pełną oraz druga, w której wytwarzano cegłę dziurawkę (po lewej stronie drogi). Solidne zabudowania "dwójki", stoją do dziś.
W najgorszym stanie znajduje się dach budynku, wybito również większość szyb w oknach. Jednak w porównianiu z innymi poprzemysłowymi budynkami w Raciborzu cegielnia na Ostrogu i tak prezentuje się całkiem dobrze.
W latach '90 nowy właściciel obietu zamierzał wykorzystać go do produkcji płytek ceramicznych, jednak plany te nigdy nie zostały zrealizowane, a znajdujący się w rękach prywatnych budynek stanowi dziś jedynie wspomnienie po "budowlanej" karcie dziejów Ostroga oraz... gratkę dla fanów industrialnych krajobrazów.
Swoistą "pamiątką" po działających tu niegdyś cegielniach pozostają również wyrobiska pożwirowe na Ostrogu - powstały one w wyniku eksploatacji złóż glin, po której nastąpiła dalsza eksploatacja odsłoniętych już złóż żwirowych.