Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezpieczne inwestycje – jakie akcje kupować w niepewnych czasach?

Inwestycja w akcje jest obarczona większym ryzykiem, wymaga znajomości rynku, ale jednocześnie potrafi wygenerować o wiele wyższą stopę zysku niż obligacje czy lokaty bankowe. W jakie spółki może zainwestować osoba, która chce zacząć swoją przygodę z akcjami, ale boi się dużego ryzyka? Co powinien wiedzieć początkujący akcjonariusz?

Bezpieczne inwestycje – jakie akcje kupować w niepewnych czasach?

Akcje to inwestycja długoterminowa – tylko taka ma naprawdę sens i jest w stanie przynieść zyski. Jest to bowiem inwestycja w wybrane przedsiębiorstwa i ich rozwój. Podczas gdy dzienne zmiany notowań to wynik reakcji inwestorów na różne fakty gospodarcze czy polityczne, to już w perspektywie wieloletniej sukces spółki zależy od jej własnej pracy i zdolności do pomnażania zysków. W przypadku niektórych spółek ryzyko inwestycyjne jest spore (choć wówczas ewentualny zysk jest kuszący). Inne firmy natomiast są na tyle stabilne i duże, że ich akcje stanowią w miarę bezpieczną lokatę pieniędzy akcjonariusza, który nie ma żyłki hazardzisty, ale chce wypracować w miarę bezpieczny zysk.

Co powinien wiedzieć początkujący inwestor?

Przede wszystkim – powinien być wyposażony w wiedzę. Bez wiedzy inwestycyjnej gra na giełdzie przypomina raczej hazard niż przemyślaną decyzję w tak ważnej kwestii jak ulokowanie kapitału. Osoba, która chce inwestować, powinna być w stanie na podstawie dostępnych informacji ocenić potencjał danej spółki i wycenić wartość jej akcji bądź też być dobra w analizie wykresów, danych liczbowych i uzyskiwania z nich informacji, czy zakup papierów wartościowych wybranego przedsiębiorstwa to dobra decyzja (tu można skorzystać z kilku szkół inwestowania). Jeśli nie czujemy się na siłach pod względem merytorycznym, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów, np. maklerów czy osób zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Pomoc ta jest oczywiście odpłatna.

Zasadnicze pytanie – w co zainwestować?

Nie tylko początkujący inwestorzy nie lubią wysokiego ryzyka. Doświadczeni gracze giełdowi oraz analitycy powtarzają przykładowo, że w okresie niepewności na rynku mądrą decyzją jest skupienie się głównie na spółkach z tzw. branż defensywnych, czyli m.in. telekomunikacji czy energetyki – słowem, spółkach użyteczności publicznej, które inwestują pieniądze publiczne bądź unijne i w związku z tym są zdecydowanie mniej narażone na zmiany koniunktury. Pewną podpowiedzią dla początkujących inwestorów może być przegląd decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez fundusze emerytalne. Tego typu inwestorzy, którym nie wolno podejmować zbyt wysokiego ryzyka inwestycyjnego, zawsze kupują akcje dużych instytucji finansowych czy spółek energetycznych. Np. akcje PGE znalazły się w pierwszej dziesiątce spółek, w których fundusze emerytalne miały najwięcej środków.

Inwestycja w spółkę dywidendową

Wybierając spółkę z branży defensywnej, zwracajmy uwagę na takie firmy, które regularnie wypłacają dywidendę swoim inwestorom – czyli, krótko mówiąc, dzielą się z nimi swoim zyskiem (aby ułatwić ten wybór, Warszawska Giełda Papierów Wartościowych udostępniła wykaz spółek dywidendowych WIGdiv). Inwestycja w spółkę dywidendową jest inwestycją długoterminową, wieloletnią. Akcjonariusz ma szansę na zysk pochodzący z dwóch źródeł: ze wzrostu wartości akcji oraz z corocznych wypłat dywidendy. Wybrana spółka dywidendowa powinna być spółką dużą, stabilną; taką, gdzie popyt na jej produkt czy usługę jest mało wrażliwy na zmiany koniunktury. Są to właśnie spółki z sektora użyteczności publicznej (np. energetyczne), spółki telekomunikacyjne, surowcowe czy banki. Należy sprawdzić, jak wyglądało wypłacanie dywidendy przez spółkę w ciągu ostatnich kilku lat oraz jaka jest deklaracja firmy co do polityki dywidendowej na najbliższą przyszłość. Ogromne znaczenie ma oczywiście fakt, czy spółka ma wysokie i regularne zyski.

Inwestycja w dobrze wybraną spółkę dywidendową to realna szansa na regularne, coroczne wpływy z dywidendy, a także dodatkowe zyski związane ze wzrostem cen akcji. To dobry wybór dla inwestora, który boi się zawierzyć swój kapitał debiutującej spółce.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kaspar (188.146. * .198) 08.11.2019 08:25
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu