Zabytkowa Kopalnia Ignacy uroczyście wznawia działalność
Już w najbliższą sobotę, 29 sierpnia, w Niewiadomiu nastąpi otwarcie Zabytkowej Kopalni Ignacy, która przed długi okres była niedostępna dla zwiedzających ze względu na prowadzone prace remontowe.
– Wszystkie prace są już zakończone, obiekt wygląda pięknie. Jest się czym pochwalić, a przede wszystkim udało się ocalić od zapomnienia wszystko to, co tam zostało i nie było wcześniej rozkradzione – mówi Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, której głównym zarządcą będzie teraz rybnickie muzeum.
– Prace prowadzone były w bardzo krótkim okresie czasu i często w trudnych warunkach. Mimo to sam obiekt prezentuje się bardzo fajnie. Pozostały niewielkie poprawki. Można powiedzieć, że kopalnia będzie spełniała dwie funkcje: muzealną, bo będą wystawiane eksponaty nawiązujące do tematyki górniczej, oraz turystyczną. To wszystko ma być takim zarodkiem do tego, by z czasem wchłonąć pozostałe budynki, które póki co nie znajdują się w naszej administracji, a są własnością Kompanii Węglowej. Całe przedsięwzięcie ma być takim katalizatorem do rozwoju dzielnicy Niewiadom, a jeśli uda nam się pozyskać pozostałe obiekty, to w niedalekiej przyszłości chcielibyśmy stworzyć tam coś na kształt industrialnego domu kultury. Już teraz obiekt będzie żył dla społeczności lokalnej. Jeszcze jesienią planujemy zorganizować tam kilka imprez, bo nie chcemy, by po otwarciu kopalnia była uśpiona. Zależy nam na tym, by ciągle coś tam się działo – przekonuje Bogdan Kloch, dyrektor muzeum.
A jakie atrakcje czekają na gości 29 sierpnia, a więc w dniu otwarcia? Wszystko rozpocznie się o godzinie 15:00, od otwarcia wystawy „Karbon realny i fantastyczny” w odrestaurowanym budynku maszyny wyciągowej Szybu Głowacki, gdzie będzie można podziwiać również malarstwo Ludwika Holesza oraz zbiory geologiczne epoki karbońskiej. Będzie też koncert zespołu Zimowa, spektakl Teatru HoM „Golem-Godula”, „Ślonskie Bojki” w wykonaniu Anny Stronczek. Nie zabraknie również licznych atrakcji dla dzieci. Dodajmy, że po otwarciu Zabytkowej Kopalni Ignacy rozpocznie się okres próbny, podczas którego będzie możliwe zwiedzanie obiektu za darmo. Później planowane jest wprowadzenie niewielkiej opłaty za wstęp.
(kp)