Łęg zaprasza na Święto Plonów
6 września w sołectwie Łęg odbędą się dożynki parafialne. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy! - zachęca sołtyska Gizela Nowak.
W domu pani sołtys praca wre. Pakowany jest właśnie dożynkowy kołacz. - To taka tradycja. Tak jak kołaczem przed weselem obdarowuje młoda para, tak organizatorzy dożynek przygotowują go dla starszych mieszkańców. Będziemy nim dzielić jeszcze dziś - mówi Gizela Nowak.
Sołtyskę cieszy, że mieszkańcy chętnie włączają się w przygotowania organizowanych we wsi wydarzeń. - Korona dożynkowa już gotowa! - cieszy się Gizela Nowak. - Ludziom zależy, żeby wyszło jak najlepiej - podkreśla. - To wielka radość, że możemy zrobić coś dla wsi, dla mieszkańców i jednocześnie dla siebie - mówi pani Ela z Łęgu.
Impreza rozpocznie się korowodem dożynkowym, który o godz. 9:15 wyruszy spod Przedszkola w Łęgu do kościoła parafialnego w sąsiedniej Zawadzie Książęcej. Msza św. rozpocznie się o godz. 10:00, a po niej na placu przy kościele mnóstwo atrakcji.
Będą występy dzieci, gości bawił będzie KABARET TO NIE MY, dla publiczności zatańczy, wywodzący się z Zawady Ks., fantastyczny zespół folklorystyczny "Łężczok", który niedawno wrócił z występów w Turcji. - Od samego powrotu przygotowujemy program, szykujemy stroje, wszystkich zapraszamy na nasz występ! - zachęca Monika Cyran, tancerka "Łężczoka". Będzie wiele atrakcji dodatkowych dla dzieci. Wieczór zakończy się potańcówką.
Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.
Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.
materiał nadesłany