Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Łęg zaprasza na Święto Plonów

6 września w sołectwie Łęg odbędą się dożynki parafialne. - Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy! - zachęca sołtyska Gizela Nowak.

Łęg zaprasza na Święto Plonów

W domu pani sołtys praca wre. Pakowany jest właśnie dożynkowy kołacz. - To taka tradycja. Tak jak kołaczem przed weselem obdarowuje młoda para, tak organizatorzy dożynek przygotowują go dla starszych mieszkańców. Będziemy nim dzielić jeszcze dziś - mówi Gizela Nowak.

Sołtyskę cieszy, że mieszkańcy chętnie włączają się w przygotowania organizowanych we wsi wydarzeń. - Korona dożynkowa już gotowa! - cieszy się Gizela Nowak. - Ludziom zależy, żeby wyszło jak najlepiej - podkreśla. - To wielka radość, że możemy zrobić coś dla wsi, dla mieszkańców i jednocześnie dla siebie - mówi pani Ela z Łęgu.

Impreza rozpocznie się korowodem dożynkowym, który o godz. 9:15 wyruszy spod Przedszkola w Łęgu do kościoła parafialnego w sąsiedniej Zawadzie Książęcej. Msza św. rozpocznie się o godz. 10:00, a po niej na placu przy kościele mnóstwo atrakcji.

Będą występy dzieci, gości bawił będzie KABARET TO NIE MY, dla publiczności zatańczy, wywodzący się z Zawady Ks., fantastyczny zespół folklorystyczny "Łężczok", który niedawno wrócił z występów w Turcji. - Od samego powrotu przygotowujemy program, szykujemy stroje, wszystkich zapraszamy na nasz występ! - zachęca Monika Cyran, tancerka "Łężczoka". Będzie wiele atrakcji dodatkowych dla dzieci. Wieczór zakończy się potańcówką.


Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

materiał nadesłany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].