W szpitalu pracują ponad plan. Dziura w budżecie rośnie
Nadwykonania czyli świadczenia wykonane ponad limit zapisany w umowie z NFZ za pół roku wyniosły na Gamowskiej już 4 mln zł.
Wynika z tego, że zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne jest zdecydowanie wyższe niż przewiduje fundusz. Kwota za nadwykonania jest znacznie większa niż przed rokiem. Szpital może ustanowić ich nowy „rekord” na koniec 2015 r. Największe zapotrzebowanie dotyczy leczenia chorób wewnętrznych oraz z zakresu neurologii i pediatrii. Na nadmiar pracy „cierpi” chirurgia ogólna. Dyrektor Ryszard Rudnik twierdzi, że świadczenia udzielone ponad limit powodują trudności w planowaniu przepływów pieniężnych. – Koszty związane z leczeniem pacjentów zostały już poniesione – wyjaśnia. Czy pokryje je NFZ? Doświadczenia z ubiegłych lat każą przypuszczać, że tylko w niewielkiej części. Resztę będą musieli wysupłać z kieszeni podatnicy z powiatu raciborskiego.
Sposób rozliczania świadczeń przez NFZ powoduje, że w pierwszej kolejności rozliczane są usługi udzielane pacjentom wymagającym interwencji medycznej ratującej życie. W ten sposób dochodzi do „wypierania” z rozliczenia świadczeń planowanych. – Aktywnie zabiegam o podjęcie renegocjacji kontraktów. Wprowadzane są działania oszczędnościowe i związane z racjonalizacją wydatków. Zamierzamy też zwiększyć efektywność procesu leczenia – raportował ostatnio R. Rudnik przed zarządem powiatu.
(r)
Ludzie
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu