To była fantastyczna przygoda! W Nędzy zakończył się projekt YOLO
W Nędzy zakończył się projekt YOLO. - Ten projekt był nie tylko fajną zabawą, ale też ciężką pracą. Mamy w Nędzy wspaniałą, zaangażowaną młodzież! - podkreśla Julia Parzonka z Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, koordynatorka projektu. To, czego uczestnicy mogli się w trakcie projektu nauczyć, to bezcenne umiejętności, które będą pomocne nie tylko teraz, ale i w przyszłości.
"YOLO [Project]" (ang. You Only Life Once czyli w tłumaczeniu: Żyje się tylko raz!) zakładał zajęcia wspinaczkowe, paintballowe i survivalowe. Ale chodziło o to, że młodzież niczego nie dostanie "na talerzu", za to będzie musiała sama o wszystko zadbać!
I tak, zadaniem uczestników było m.in. nawiązanie kontaktu ze sponsorami oraz instruktorami, którzy zechcą pomóc w realizacji projektu. - Dzwonili, nawiązywali współpracę, organizowali szkolenia, wypady w plener - mówi Julia Parzonka.
Młodzież nauczyła się wielu nowych rzeczy. Poznała stowarzyszenia i firmy, instruktorów, działaczy z którymi miała za zadanie się kontaktować. Nauczyła się jak gospodarować pieniędzmi, jak się targować i tworzyć zapytania ofertowe. Nauczyła się działania w grupie i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Finałem projektu było slajdowisko zorganizowane dla wszystkich mieszkańców. Młodzież opowiedziała o kolejnych etapach projektu, gdzie była, co robiła i co udało się osiągnąć.
Przypomnijmy, że na realizację Yolo [project] GCK otrzymało 7,5 tys. zł z programu "Równać Szanse". Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności otrzymała 420 wniosków od organizacji pozarządowych, bibliotek, domów kultury i nieformalnych grup dorosłych z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało 108 projektów.
GCK w Nędzy po raz kolejny udowodniło, że placówki z małych miejscowości na równi z dużymi ośrodkami mogą realizować ciekawe projekty, startować w ogólnopolskich programach i zdobywać najwyższe dofinansowania!
Celem Programu "Równać Szanse" jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.