Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Niezwykłe odkrycie: kapsuła czasu na kościelnej wieży w Syryni

Na szczycie wieży kościoła w Syryni odkryto „kapsułę czasu”. Metalowa tuba zawierała gazety z 1936 roku i list z notatką ówczesnego proboszcza.

Niezwykłe odkrycie: kapsuła czasu na kościelnej wieży w Syryni

Kilkudniowe obchody jubileuszu 90-lecia istnienia parafii św. Antoniego w Syryni, które odbywały się w czerwcu, nie zakończyły świętowania wspólnoty parafialnej. Niespodziewane we wrześniu na szczycie kościelnej wieży, czyli w najwyższym z możliwych punktów w całej wsi, odkryto „kapsułę czasu”.

Szczelnie zalutowana tuba

Remont wzniesionego w 1936 roku krzyża był dla obecnego ks. proboszcza Piotra Kachla priorytetem. Prace naprawcze rozpoczęły się 11 września tego roku. Tego też dnia pracownicy firmy Alp-Tech z Rybnika w podstawie krzyża odkryli metalową, szczelnie zalutowaną tubę. Znalezisko przekazali proboszczowi.

We wnętrzu  tuby znajdował się list pisany na maszynie wraz z  odręczną notatką ks. Filipa Bednorza (ówczesnego proboszcza parafii). Do tego kilka gazet, których data wydania przypadała na 2 lutego 1936 roku, czyli na dzień, w którym został zamontowany krzyż na wieży kościoła w Syryni.  - Działo się w Syryni dnia 2 lutego 1936 roku Pańskiego,  w uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej,  w niedzielę 4 po Trzech Królach. Po poświęceniu kamienia węgielnego, które nastąpiło w uroczystość odpustową św. Michała w r. 1934, przerwano budowę kościoła z polecenia Kuri Diecezjalnej ze względu na brak ostatecznej decyzji ze strony Patronatu, którym jest Skarb Państwa. Atoli decyzja nie nastąpiła ani w r. 1935 mimo ciągłych upomnień, ba, nawet trzykrotnego wyjazdu wprost do Ministerstwa W.R. i O.P. To wpłynęło na to, że Kurji Bikupia zadecydowała dalsze prowadzenie budowy.  Rozpoczęto ją ponownie w dniu 4 września 1935 r. - brzmią pierwsze słowa listu „z przeszłości”.

Proboszcz przewidział

Z listu dowiadujemy się także, że podwyższenie świątyni ponad jej pierwotnie zamierzony stan było decyzją wojewódzką. Już wtedy ksiądz Bednorz przewidział to, że w efekcie kościół nie będzie należał do najcieplejszych. - W międzyczasie dokonało województwo jeszcze zmian w rysunkach, podwyższając wnętrze kościoła do olbrzymiej wysokości 14 m do sufitu, przez co kościół będzie prawdopodobnie bardzo zimny – czytamy w liście.

Na wzmiankę zasługuje również poniższe zdanie, które zgodnie z wolą księdza Bednorza przytaczamy i dokumentujemy: „Koszta budowy dotąd pokrywam prawie wyłącznie ofiarami swoich parafjan, którzy je mimo ciężkich czasów kryzysowych i bezrobocia nadzwyczaj hojnie i chętnie składają, co niechaj będzie na ich pochwałę po długie czasy zadokumentowane.”

Dokument i gazety zawarte w kapsule po prawie 80 latach są w stanie idealnym, nietknięte duchem czasu. Papier, na jakim drukowano wtedy np. Gościa Niedzielnego, przetrwa pewnie w takich warunkach następne 200 lat.

Nowy krzyż

Remont krzyża ze względu na jego stan nie będzie możliwy. Zostanie natomiast w najbliższym czasie skonstruowany i zamieszczony na kościelnej wieży nowy. A znalezisko, które naprawdę robi wrażenie - ponownie zostanie umieszczone u jego podstawy. Co będzie dodane do nowej kapsuły? Tego jeszcze nie wiemy.

Janusz Ballarin, Ewa Gawęda

Przypisy:
Ks. Piotr Kachel - Monografia Parafii św. Antoniego


Budowę kościoła w Syryni rozpoczęto w 1934 roku.  27 sierpnia o godzinie 7.30 ówczesny proboszcz - ks. Filip Bednorz, w obecności ks. J. Matuszka, zarządu kościelnego i rady gminnej dokonał pierwszego wkopania łopaty pod fundamenty nawy głównej. 

Poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się 30 września 1934 roku przez dziekana, ks. Mikołaja Knosałę z Pszowa. Kościół budowano przez dwa lata. 2 lutego 1936 roku wciągnięto na wieżę krzyż ufundowany przez Alojzego Pawełka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].