Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Wyjście smoga” z Rybnika. Czy to możliwe?

Statystyki mówią, że około 160 osób rocznie umiera w Rybniku tylko i wyłącznie ze względu na zły stan powietrza. Niestety, nie od dziś wiadomo, że nasze miasto jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi zanieczyszczenia związane z tak zwaną niską emisją. Stawić czoła temu kluczowemu dla Rybnika problemowi postanowiło Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRiS, które zainaugurowało akcję „Wyjście smoga”.

„Wyjście smoga” z Rybnika. Czy to możliwe?

– Niedawno odbyła się duża ogólnopolska konferencja, podczas której padło stwierdzenie, że Rybnik jest stolicą niskiej emisji. Mam nadzieję, że dzięki zapoczątkowanym dziś działaniom, już niebawem będziemy nazywani liderem w walce z tą niską emisją. Niestety, aktualnie tego stężenia rakotwórczego pyłu PM 10 jest u nas bardzo dużo. Przekraczamy normy kilkadziesiąt razy. Odpowiedzialni za to jesteśmy my, rybniczanie. I bez dotarcia do świadomości mieszkańców, nie będziemy w stanie tego zmienić – powiedziała podczas briefingu prasowego Anna Pomykoł, prezes CRiS.

Spotkanie było inauguracją akcji „Wyjście smoga”, która będzie trwała do końca kwietnia 2016, a więc do zakończenia sezonu grzewczego. W dniu inauguracji projektu uruchomiono tablicę informacyjną, prezentującą aktualne stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Tablica znajduje się na budynku przy ulicy Kościuszki 22. W ramach kampanii prowadzone będą również działania pod nazwą „pocztówka z Rybnika”. Zadaniem zaangażowanych do projektu osób będzie patrolowanie dzielnic miasta i fotografowanie dymiących kominów. Wydrukowane fotografie w formie pocztówek, wraz z materiałami edukacyjnymi będą wysyłane do właścicieli posesji. Zdjęcia pojawią się też na stronie wyjściesmoga.pl, a ich rosnący zbiór ma być ilustracją skali problemu.

W ramach projektu odbędzie się również sześć spotkań w formie „kawiarenek obywatelskich”, gdzie umożliwiona będzie dyskusja pomiędzy radnymi miejskimi, przedstawicielami rad dzielnic, reprezentantami urzędu miasta i mieszkańcami. – Zaczyna się długi marsz. Jest do zrobienia wiele pracy. Tak na prawdę, na początku każdy powinien zajrzeć do swojej kotłowni. Nie ukrywajmy, że problem istnieje. Musimy stawić mu czoła. Jednym z elementów działań jest tablica informująca o zanieczyszczeniach. Niebawem te informacje będą się pojawiały również na tablicach ZTZ. Mieszkaniec, czekając na przystanku, będzie mógł nie tylko przeczytać rozkład jazdy, ale dowiedzieć się, jakim oddycha powietrzem. Myślę, że będzie to sprzyjało swoistej autorefleksji. My chcemy wprowadzić rozwiązania systemowe. Cały czas trwają rozmowy z PEC, są pomysły na rozbudowę sieci. Ale kampania informacyjna jest również ważna, bo kiedy rozmawiam z ludźmi, to czasem mam wrażenie, że my musimy mówić o „podstawach podstaw”. Trzeba na przykład wyjaśniać przynależność sieci ciepłowniczej i tłumaczyć, że PEC nie jest instytucją miejską, że sieć gazownicza również nie jest własnością miasta. Ja wierzę, że z każdym kolejnym krokiem powietrze będzie lepsze. Jak już mówiłem, będzie to długi marsz, ale uważam, że z pozytywnym efektem. Liczę na mobilizację mieszkańców – podsumował Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Dodajmy, że akcja „Wyjście smoga” to także badania ankietowe rybniczan, nadzorowane przez Janusza Piechoczka, koordynatora projektu. Z opublikowanego raportu wynika między innymi, że dziewięciu na dziesięciu mieszkańców zanieczyszczenie powietrza w mieście traktuje jako osobisty problemem swojej rodziny, a za źródło problemu uważa przede wszystkim spalanie odpadów, spalanie złej jakości paliw i stosowanie niewydajnych kotłów centralnego ogrzewania. Ankietowani uważają również, że dotychczasowe działania władz są  niewystarczające. Najczęściej postulowane rozwiązania, które władze powinny podjąć to pomoc w uzyskaniu dostępu do sieci ciepłowniczej lub gazowej, karanie spalających odpady, dopłaty do zastąpienia ogrzewania węglowego bardziej ekologicznym i do wymiany starych kotłów na nowe, a także dopłaty do ocieplenia budynków. Mieszkańcy domów deklarują też gotowość podjęcia wysiłku związanego z inwestycją w ekologiczne źródło ciepła i ocieplenie domu, o ile wesprze ich finansowo miasto.

(kp)

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
norud 13.10.2015 12:30

zasadniczym problemem jest KOSZT !!!!!!! większość po prostu nie stać na podłączenie się do sieci ciepłowniczej na ogrzewanie gazem olejem opałowym czy prądem elektrycznym. Ja sam jak bym miał na to odpowiednie środki finansowe zainwestowałbym w ogrzewanie prądem elektrycznym ale musiałbym kilka miesięcy nie jeść nie płacić podstawowych opłat po to aby ogrzać mieszkanie przez kilka miesięcy zimowych

mhl999 13.10.2015 09:55

mnie co innego ciekawi jeśli właściciel takiej posesji dostanie pocztówkę z swoim domem i dymiącym kominem i zgłosi sprawę do GIODO co wówczas się stanie ;) żeby ta akcja inicjatorom nie wyszła jeszcze bokiem ;) poważnie bym przemyślał treść na pocztówce.

koło 12.10.2015 22:54

Przeca je zakoz polynio śmieciami, a tyn zakoz bydzie działoł tak samo jak polyni wonglym, czyli ciekawe jak zakożą polynio wponglym, skoro na mój plac nie do się wlyść, bo mom brama a nad nad bramą drut kolczasty a pod nim są dwa psy rasy agrysywnej, do tego zomki w drzywiyrzach, już widza jak władza czegokolowiek mi w chałpie zakazuje... Petarda odpola i już nasza policji je zesrano,prawo martwe jak i naszo władza z policyją na czele.

Ben50 12.10.2015 20:59

mnie grzeje ciepłownia. a to co żech napisoł o tym paleniu mułem i piecach robionych przez domowych "fachowców " to tako jest prowda zapomnioł zech dodać o spalaniu śmieci .

slash 11.10.2015 14:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@ Ben 50 ciekawe czym ty palisz ?

Ben50 11.10.2015 12:07
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

tańszy mu i piece robione w domowy sposób oto recepta !