Nauka może fascynować - VIII Raciborskie Dni Nauki i Techniczki rozpoczęte
Raciborskie Dni Nauki i Techniki to dla młodzieży idealna okazja, aby spotkać się z nauką i techniką "żywą" - bezpośrednio i namacalnie. - Wspólnie z Polską Akademią Nauk chcemy pokazać, że ta wielka nauka nie zawsze jest tak odległa, że o wielkich sprawach można w ludzki sposób rozmawiać - mówi Jan Kalabiński, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni.
Ósma edycja Raciborskich Dni Nauki i Techniki rozpoczęła się w czwartkowy poranek 15 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Oficjalnego otwarcia dokonał prezydent Raciborza Mirosław Lenk wspólnie z Janem Kalabińskim i przedstawicielką Państwowej Akademii Nauk Anną Zdunek. M. Lenk podziękował PAN za współpracę. - - Mało kto ma taką możliwość - dodał.
W odpowiedzi Anna Zdunek odczytała list prof. Beaty Orleckiej-Sikory - dyrektora Instytutu Geofizyki PAN. - To niezwykłe wydarzenie udowadnia, że nauka jest inspirująca i fascynująca - napisała do organizatorów i zgromadzonej w sali konferencyjnej młodzieży prof. B. Orlecka-Sikora, podkreślając rolę nauki we współczesnym świecie, która stanowi podstawę rozwoju nowoczesnej gospodarki i społeczenstwa informacyjnego.
Następnie Jan Kalabiński przypomniał dzieje Raciborskich Dni Nauki i Techniki, przypominając że w trakcie poprzednich edycji dzieci i młodzież z powiatu raciborskiego miała okazję m.in. obejrzeć model polskiego satelity kosmicznego, dotknąć pyłu wulkanicznego, czy zapoznać się z działaniem mikroskopu elektronowego i komory próżniowej o parametrach technicznych.
W dalszej części imprezy młodzież miała okazję obejrzeć prezentacje Piotra Olejniczaka (geologia), Łukasza Przyborowskiego i Anny Łobody (hydrodynamika) oraz Jana Kalabińskiego o znaczeniu Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu.
Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu (Mechanik) - Dominik Panicz, Dominik Pielczyk, Kevin Pieczarek - przygotowali również dla gości prezentację łóżka fakira, zegara binarnego, płytki służącej do programowania wyświetlaczy i małych silników oraz maszyny elektrostatycznej zbierającej ładunki z dwóch pocieranych przez druty tarcz, które następnie przebiwszy się przez powietrze powodowały wyładowania elektryczne.
Na piątek 16 października w Arenie RAFAKO zaplanowano wystawę promującą zastosowania nauki i techniki w różnych zawodach (oficjalne otwarcie: godz. 10:00). Inicjatorem tego punktu programu oraz współorganizatorem jest Wydawnictwo Nowiny. Ponadto o godz. 17:00 w Muzeum w Raciborzu odbędzie się prezentacja "Bliżej Gwiazd" (ASTROHUNTERS).