Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy Radlina chcieli poznać plany rydułtowskiej kopalni

Przedstawiciele KWK Rydułtowy-Anna mówili o eksploatacji na terenie Radlina. I o szkodach, jakie mogą występować.

Mieszkańcy Radlina chcieli poznać plany rydułtowskiej kopalni

We wrześniowej sesji Rady Miasta w Radlinie uczestniczyli przedstawiciele KWK Rydułtowy-Anna. Mówili o przebiegu eksploatacji na terenie miasta prowadzonej przez kopalnię oraz o wynikających z niej potencjalnych szkodach. Spotkanie odbyło się na wniosek mieszkańców Radlina zaniepokojonych ostatnimi wstrząsami.

Plan ruchu

KWK Rydułtowy-Anna prowadzi eksploatację zgodnie z planem ruchu na lata 2013-2016. Ten plan ruchu zakłada eksploatację czterech pokładów - 703, 706, 707 (jedna ściana) i 713. Jeśli chodzi o Radlin, to wpływy eksploatacji dotyczą obszaru o powierzchni 2,7 km kw. - Maksymalne osiadania wynosić będą do jednego metra. Przewidywane są również wstrząsy wysokoenergetyczne, podczas których maksymalne przyspieszenie drgań gruntu może dochodzić na terenie Radlina do rzędu 1000 mm/s2 i jest to obszar na granicy z miastem Rydułtowy - podkreślali przedstawiciele kopalni.

Eksploatacja ścian

Jeśli chodzi o 2015 r., to pod terenem Radlina była prowadzona eksploatacja jednej ze ścian w pokładzie 713 (zlokalizowanej od osiedla domków jednorodzinnych w rejonie ul. Jaworowej do ulic Domeyki i Kominka). - Eksploatacja tej ściany zakończyła się we wrześniu - mówili reprezentanci KWK Rydułtowy-Anna.

Kolejną ścianą, która również dotyczy Radlina, jest ściana 8 E1 w pokładzie 703, która swój bieg zaczęła w rejonie skrzyżowania ulic Domeyki i Spacerowej. - Niestety po około 400 metrach zaczęły pojawiać się tlenki i 26 sierpnia ściana została wyłączona z ruchu. Eksperci stwierdzili jednak, że nie ma już tam żadnych nieprawidłowości, więc niebawem ściana znów zostanie uruchomiona - podkreślali. Na przełomie listopada i grudnia ruszy też eksploatacja jednej ze ścian w pokładzie 713. - Będzie to fragment pod obszarem Radlina, a dalej pójdzie w kierunku Rydułtów - dodali.

Wstrząsy

Reprezentanci kopalni przyznali, że eksploatacja w 2015 r. skutkowała wstrząsami wysokoenergetycznymi. Od stycznia do września odnotowano 62 takie wstrząsy. Najsilniejszy był zlokalizowany w rejonie rydułtowskiej hałdy. Jego energia wynosiła 6,78 x 10 do 7 J.

Następstwami tych wstrząsów było 109 zgłoszeń telefonicznych o odczuciu wstrząsu lub powstaniu jakiejś szkody. Kopalnia przeprowadziła 137 oględzin obiektów. Stwierdzono, że w przypadku 50 obiektów nie powstały żadne uszkodzenia, w 55 obiektach doszło do powiększenia istniejących uszkodzeń, a w 15 stwierdzono drobne uszkodzenia wykończenia wnętrz. - W żadnym wypadku nie doszło do uszkodzenia ścian, w rozumieniu pęknięcia. Żadne uszkodzenia nie stwarzały niebezpieczeństwa, jeśli chodzi o użytkowanie obiektów - mówi przedstawiciele rydułtowskiej kopalni.

Szkody górnicze

Plan napraw na ten rok dotyczący Radlina zakładał remonty w 199 obiektach na kwotę ponad 3 mln zł. Już wiadomo, że zostanie on w pełni zrealizowany, bo w toku napraw bądź już naprawionych jest 181 budynków za łączną kwotę 3,17 mln zł.

- A jeśli chodzi o liczbę wniosków o naprawę szkód z terenu Radlina, to w tym roku wpłynęło ich 210, z czego zawarto 121 ugód, 44 sprawy są w toku, a w 19 przypadkach wnioski zostały oddalone z uwagi na brak związku z eksploatacją górniczą. Dodatkowo 26 wniosków zostało oddalonych ze względu na niewielki zakres uszkodzeń oraz to, że nadal planowana jest tam eksploatacja. Ta grupa wniosków zostanie ponownie rozpatrzona po przejściu eksploatacji - wyjaśniali.

Radny Andrzej Gaca pytał o dalsze plany kopalni. O to w jakim kierunku będzie prowadzona eksploatacja, również po zakończeniu obecnego planu ruchu. Okazuje się, że drążona będzie jeszcze jedna ściana, 9 E1, która ruszy w ostatnim kwartale 2016 r. - Później dojdzie eksploatacja w pokładzie 703 w tym samym kierunku, ale to już nowy plan ruchu na lata 2017-2019. Będziemy zbliżać się w nim do ul. Sokolskiej - zapowiedzieli przedstawiciele kopalni.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Adam_J (46.18. * .1) 04.12.2016 11:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To taka półprawda. Nie wspomniano o utrudnieniach w ruchu drogowym poprzez natęrzenie wjazdów i wyjazdów pociagów z KWK po połąceniu Rydułtów z Marcelem. Kuż sie robią korki. O ile Marcel będzie w stanie wywieźć 6,5 tyś wegla wiecej i się na powierzchni nie zakorkuje..