Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Produkuj i odsprzedaj nadmiar prądu

Chcesz produkować prąd ze słońca a nadwyżkę odsprzedawać do sieci? Przyjdź 28 października na Zamek Piastowski w Raciborzu. Raciborski magistrat pomoże ci zostać prosumentem i wykorzystać 40-procentowe dofinansowaniem na zakup instalacji fotowoltaicznej.

Produkuj i odsprzedaj nadmiar prądu

28 października w Raciborzu odbędzie się debata na temat Odnawialnych Źródeł Energii. Będzie ona miała charakter typowo ekspercki, ale Urząd Miasta w Raciborzu, przygotował także coś dla mieszkańców. – Miasto Racibórz wdraża program Prosument i chce zainteresować nim mieszkańców – mówi Jolanta Bujalska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta w Raciborzu.

Prosument to w skrócie program wspierania mikroinstalacji, które pozwalają na produkcję prądu ze źródeł odnawialnych oraz na odsprzedaż jego nadwyżki do sieci. – Wszystkich mieszkańców, którzy są zainteresowani programem Prosument i dopłatami do tego programu zapraszamy na Zamek Piastowski 28 października. Zaplanowaliśmy tego dnia aż trzy prelekcje dla mieszkańców. Chodzi o to, aby każdy mógł skorzystać ze spotkania w godzinach, które najbardziej mu odpowiadają. Godzinne spotkania zaczynają się o 10.00, 12.00 i o 16.00.

Spotkanie na zamku będzie połączone z wystawą firm, które mają w swojej ofercie ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu od fachowców będzie się można dowiedzieć jak działają fotoogniwa w praktyce, jak wyglądają i jakie techniczne wymogi należy spełnić – wylicza urzędniczka.

Spotkania będą prowadzili specjaliści z Krajowej Agencji Poszanowania Energii z Warszawy.                 

KAPE podpisała z Urzędem Miasta w Raciborzu umowę na pozyskanie środków na realizację programu Prosument. Agencja w imieniu Miasta będzie wnioskowała o środki bezpośrednio w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które to następnie przeznaczone zostaną na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców, którzy zgłoszą chęć udziału w Prosumencie. Raciborski magistrat liczy na zebranie setki ankiet, w których mieszkańcy zdeklarują chęć produkowania energii elektrycznej ze słońca. Ci, którzy nie skorzystają teraz z oferty raciborskiego urzędu, będą musieli czekać na kolejną. Już dziś wiadomo, że nie będzie ona tak atrakcyjna jak obecna. - Wszystkie umowy zawierane z NFOŚiGW w przyszłym roku będą gwarantowały 40-procentową dotację. W roku 2017 już tylko 30 procent. Program jest, więc najbardziej atrakcyjny w tej chwili - tłumaczy urzędniczka. Aby przystąpić do programu, budynek musi się znajdować na terenie miasta Racibórz, a przyszły beneficjent musi być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Już dziś, wypełniając deklarację, dostępną na stronie urzędu www.raciborz.pl w zakładce ekologia, mieszkańcy mogą zgłaszać chęć udziału w programie dopłat.

Firma, która będzie montowała zostanie dopiero wybrana. Jednak specjaliści od lat działający w tej branży nie mają wątpliwości, że urząd daje dużą szansę mieszkańcom. – To fantastyczna okazja. Ustawodawca wymyślił coś naprawdę dobrego – przyznaje Roman Majnusz, prezes zarządu spółki Ensol, która od lat produkuje urządzenia solarne – Klienta interesuje informacja, kiedy mu się to wszystko zwróci. Przy dobrym dofinansowaniu, a takie oferuje program Prosument, to w zależności od instalacji, okres od sześciu do ośmiu lat. Proszę zauważyć, że to kilkunastoprocentowa stopa zwrotu. Gdzie ktoś, dysponując wolnym pieniądzem, jest w stanie uzyskać tyle w skali roku? – pyta retorycznie szef Ensolu.

Fachowcy zwracają uwagę, że przyszły prosument nie musi wykładać ani złotówki na budowę takiej instalacji. Czterdzieści procent daje NFOŚiGW, pozostałe sześćdziesiąt jest kredytowane. To kredyt niezwykle preferencyjny, bo oprocentowany bardzo nisko - jeden procent w skali roku. – Dla każdego prosumenta to fantastyczna okazja. Nikt nie musi wykładać nawet przysłowiowego grosza na tą inwestycję. Kredyt spłaca po okresie karencji, ale spłaca go ze środków, które zaoszczędzi nie płacąc za energię elektryczną. Biorąc pod uwagę instalacje, jakie już działają, całkowite koszty zamykają się w granicach sześciu tysięcy złotych za każdy kilowat zainstalowanej mocy. Dla gospodarstwa np. z czterema kilowatami to koszt 24 tysięcy złotych. Czterdzieści procent z tego podlega dofinansowaniu. Wiedząc, jakie jest nasze zapotrzebowanie na energię, bardzo łatwo można obliczyć nasze potrzeby oraz oszczędności i czas kiedy instalacja się zwróci – mówi Roman Majnusz.

(eco)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].