"Czarodziejskie Drzewo" dla RAFAKO
2150 nowych drzew posadzili młodociani pracownicy RAFAKO wspólnie z pracownikami z Grupy PBG. Wzięli oni udział w konkursie pt. „Czarodziejskie Drzewo” organizowanym przez Klub Gaja w ramach Święta Drzewa. W Warszawie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym RAFAKO i Grupa PBG otrzymali nagrodę za tak imponującą liczbę sadzonek.
Dobiegła końca 12. edycja programu Święto Drzewa, którego najważniejszym elementem był konkurs pn. „Czarodziejskie Drzewo”. W akcję zalesiania przyłączyło się ponad 60 000 uczestników, którzy posadzili wspólnie blisko 40 000 drzew, z czego aż 2150 sadzonek pochodzi z RAFAKO i Grupy PBG. Zwieńczeniem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Czarodziejski Drzewo”.
Uroczysta akademia na Polach Mokotowskich w Warszawie odbyła się 9 października. RAFAKO reprezentował Krystian Kubiczek, mistrz praktyczny nauki zawodu w RAFAKO S.A, bo to m.in. jego uczniowie posadzili 10 kwietnia br. w Szymocicach 2 000 nowych drzew. – Wręczenie nagród poprzedzone było występami artystycznymi uczniów warszawskich szkół podstawowych. Nieco starsze dzieci przygotowały happening „Czytamy drzewom” i przepięknie recytowały wiersze. Następnie wspólnie z przedstawicielami władz miasta Warszawy i Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Lasów Polskich sadziliśmy drzewa wokół Pola Mokotowskiego. Samo wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Narodowej – relacjonuje przebieg zakończenia konkursu Krystian Kubiczek, mistrz praktyczny nauki zawodu w RAFAKO.
Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2015 otrzymali:
- Fundacja PBG, RAFAKO Grupa PBG, Dwór Smólsk (woj. wielkopolskie i śląskie) – za posadzenie 2150 drzew oraz dotarcie z ideą sadzenia drzew do szerokiej opinii społecznej.
- Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko-mazurskie) – za posadzenie 2000 drzew oraz wieloletnią współpracę w ramach programu Święto Drzewa.
- Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni (woj. wielkopolskie) – za założenie fragmentu lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia, gdzie uczniowie zasadzili 2000 sadzonek dębu bezszypułkowego.
- Przedszkole nr 8 w Piasecznie (woj. mazowieckie) – za różnorodność działań wokół drzew i pomysł „kręgu ciszy” w lesie.
- Publiczne Przedszkole w Poddębicach (woj. łódzkie) – za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa i włączenie rodziców do konkursu „Drzewo z duszą”.
- Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich (woj. wielkopolskie) – za innowacyjne połączenie programu Święto Drzewa z historią i literaturą uczniowską „Odą do wolności”.
- Przedszkole Gminne w Kamieńcu (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania i szeroką współprace w ramach programu Święto Drzewa oraz pomysł hodowli drzew liściastych w kąciku przyrody.
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) – za wiele ciekawych działań w ramach programu Święto Drzewa i myślenie o przyszłości – stworzenie „kapsuły czasu”.
- Gmina Grodzisk Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za ideę połączenia wejścia w pełnoletniość z sadzeniem drzew przez 18-letnich mieszkańców gminy.
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Makowie Podhalańskim (woj. małopolskie) – za umiejętność zaangażowania rówieśników z innych szkół i różnorodność działań wokół drzew.
- Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) – za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa.
Warto dodać, że program Święto Drzewa realizowany jest przez Klub Gaja od 2003 roku. Jego cele to: szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzewa. Dzięki uczestnikom Święta Drzewa powiększa się obszar terenów zielonych na wielu terenach kraju. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego. W tegorocznej edycji konkursu brały udział zarówno placówki oświatowe jaki i samorządy, firmy, biblioteki, nadleśnictwa, organizacje społeczne i osoby indywidualne.
źródło: RAFAKO
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja