Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy małych miast mówią „tak” nowym technologiom

Mieszkańcy mniejszych miejscowości są otwarci na poznawanie Internetu i technologii – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange, która w województwie śląskim założyła multimedialne pracownie, pomogła lokalnym szpitalom i bibliotekom. W ramach jubileuszu 10lecia Fundacja pokazuje, jak zmienił się świat #w10lat i zaprasza do konkursu połączonego z akcją na rzecz dzieci z małych miast i wsi na www.w10lat.pl.

Mieszkańcy małych miast mówią „tak” nowym technologiom

W 2005 roku Facebook miał „tylko” 6 mln użytkowników, na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera i smartfonów w powszechnym użyciu. Dziś do największego społecznościowego serwisu video trafia co minutę 300 godzin materiału, dziennie publikowanych jest ok. 800 mln tweetów, a Facebooka używa 1,5 mld ludzi. W 2005 roku polski internauta spędzał w sieci średnio 20 godzin miesięcznie, a w 2014 - prawie 73.

Jak pokazało badanie sondażowe przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange "Postrzeganie Internetu i nowych technologii”1, zdaniem respondentów, w ostatnich 10 latach najsilniej wpłynęły one na zdobywanie wiedzy i informacji (53 proc. badanych), załatwianie spraw finansowych (44proc.) oraz komunikację ze znajomymi i rodziną (42proc). W mniejszych miejscowościach (od 10 do 50 tys. mieszkańców) jest największy odsetek osób, które chętnie uczą się korzystania z cyfrowych narzędzi, jeśli mają do nich dostęp (41 proc.). Prawie połowa mieszkańców wsi (45 proc.) i 64 proc. respondentów z miejscowości do 10 tysięcy mieszkańców, nie ma żadnych obaw związanych z rozwojem technologicznym.

- Jubileusz 10lecia Fundacji Orange skłonił nas do refleksji na temat zmian, jakie zaszły w świecie od czasu jej powołania. Internet i technologie znacząco wpływały na potrzeby społeczne. Zapewnienie dostępu do nich to pierwszy krok w cyfryzacji. A coraz większą rolę odgrywa rozwój kompetencji, które pozwalają korzystać ze zdobyczy cywilizacji w sposób bezpieczny, pożyteczny i twórczy - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, p.o. prezesa Fundacji Orange. – Działania Fundacji w tym zakresie przynoszą konkretne efekty – zdecydowana większość uczestników jej projektów przyznaje, że dzięki nim zdobywa nową wiedzę i cyfrowe umiejętności. Wśród nich są osoby z małych miast i wsi, w których dostęp do nowoczesnych zajęć bywa dosyć ograniczony.

W związku z jubileuszem 10lecia Fundacja Orange prowadzi kampanię „Świat #w10lat”, której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie. Internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je w aplikacji. Autorzy najciekawszych prac wygrają tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z FabLab Trójmiasto.

Fundacja Orange  jest jedyną fundacją korporacyjną wśród telekomów w Polsce. Od 2005 roku nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego Internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony on-line i prowadzenie edukacji cyfrowej dla 25 tys. dzieci i młodzieży. Wyposażyła w bezpłatny Internet 3,5 tys. bibliotek publicznych i 10 tys. szkół, wspomogła 1000 szpitali, ponad 900 organizacji w Polsce oraz 3 tys. dzieci z wadą słuchu. W swoje działania angażuje 3000 wolontariuszy rocznie.

W ciągu 10 lat działalności organizacja pomogła na Śląsku, m.in. stworzyła 13 Bajkowych Kącików dla dzieci w szpitalach oraz zamontowała interaktywne stanowiska do nauki i zabawy na 4 oddziałach w placówkach w Tychach, Gliwicach, Chorzowie i Jastrzębiu Zdroju. Fundacja zakłada i pomaga prowadzić Pracownie Orange, czyli otwarte dla wszystkich, wyposażone w bezpłatny Internet i sprzęt świetlice w małych miejscowościach. W 2012 roku powstały one w Porębie i Ujsołach, a w tym roku w ramach jubileuszu montowane są kolejne -w Czeladzi i Lgocie Mokrzesz. Są to miejsca spotkań, integracji, rozwoju pasji i cyfrowych kompetencji mieszkańców. Dodatkowo, dzięki grantom od Fundacji Orange, Fundacja NoDrama w Katowicach, Fundacja Szafa Gra w Mikołowie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. I. J. Paderewskiego w Katowicach realizują projekty dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

źródło: Fundacja Orange, fot. Sergio Carracedo/sxc.hu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].