Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skromna nauczycielka bierze historię pod pióro

Jeśli w gminie i mieście Czerwionka-Leszczyny ktoś interesuje się lokalną historią, musiał natknąć się na publikację Anny Gudzik z Przegędzy. Jedną lub kilka z wielu publikacji. Skromna nauczycielka od lat zajmuje się zgłębianiem lokalnej historii i przelewaniem jej na papier.

Skromna nauczycielka bierze historię pod pióro
Dla Anny Gudzik pisanie to pasja, która pochłania sporo czasu, ale daje satysfakcję

Anna Gudzik swoją przygodę z piórem rozpoczęła tuż po maturze, kiedy rozpoczęła współpracę z lokalnym miesięcznikiem „Kurier”. Potem przez jakiś czas były jeszcze knurowski „Przegląd Lokalny”, gorzyckie  „U Nas”, czy też „Tygodnik Rybnicki”. Jej obiektem zainteresowań od zawsze był region i jego historia. Pracę magisterską napisała o lokalnym działaczu Janie Szule z Przegędzy. Już od 20 lat pracuje w oświacie, obecnie jako nauczycielka historii i języka polskiego w Zespole Szkół nr 3 w Czerwionce, w otoczeniu osiedla familoków. Takie miejsce zdecydowanie sprzyja nowym pomysłom. Anna Gudzik jest autorką wielu publikacji, m.in. monografii Przegędzy, Czuchowa, czy części tekstowej dekanatu Orzesze oraz redaktorką prac zbiorowych. Współtworzyła także z Aleksandrem Żukowskim pierwszą część przewodnika turystyczno-krajoznawczego. Zbiór materiałów do takich publikacji najczęściej zajmuje kilka lat. Aby napisać książkę o historii miejscowości, należy przeszukać biblioteki, archiwa, kroniki parafialne i pogadać z wiekowymi mieszkańcami. Ci bardzo często są źródłem wiedzy, której próżno szukać w starych dokumentach.

Krzyże i kapliczki Rybnika

Z końcem października ma ukazać się nowa publikacja Anny Gudzik. Autorka wykonała benedyktyńską pracę, dokumentując i opisując ponad 310 obiektów małej architektury sakralnej, czyli kapliczek, figur i przydrożnych krzyży na terenie Rybnika. Większość z tych dużych – tzw. domkowych – kaplic nosi wezwanie św. Jana Nepomucena. Ciekawostką są także sylwetkowo wycięte z blachy wizerunki Chrystusa umieszczane na krzyżach drewnianych, właściwie charakterystyczne jedynie dla Rybnickiego. Było to bowiem łatwiej dostępne i dużo tańsze tworzywo od gipsowych figur. – Praca to efekt moich półtorarocznych działań. Co ciekawe, o kapliczkach jest bardzo niewiele wzmianek w archiwach, nawet w archiwum archidiecezjalnym. W tym przypadku bezcenne są informacje mieszkańców. Publikacja właśnie poszła do druku, powinna być gotowa do końca października. Będzie to numer 12 z serii „Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku”. To seria tworzona w Instytucie Historii Kościoła i Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Redaktorem naukowym jest ks. prof. Jerzy Myszor. Od 2010 roku współpracuję z Internetową Encyklopedią Wiedzy o Kościele Katolickim na Śląsku. To darmowa encyklopedia internetowa pod adresem www.encyklo.pl.; projekt naukowy tegoż samego instytutu. Mamy tam już blisko 5 tys. haseł. Projekt jest podobny do Wikipedii, jednak grono redaktorów jest ograniczone. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem – mówi Anna Gudzik zaznaczając, że nie wyklucza w przyszłości przygotowania podobnej dokumentacji na temat krzyży i kapliczek na terenie Czerwionki-Leszczyn.

Znajduje ciekawostki

W swoich książkach Anna Gudzik często porusza tematy nieznane, wyciąga ciekawostki, a także zawsze odnosi się do wydarzeń historii Polski i świata, lokując w tej przestrzeni czasowej wydarzenia lokalne. W monografii Czuchowa udało się np. zamieścić informację, że najgłębszy otwór wiertniczy w początkach XX wieku wykonano właśnie na terenie tej małej miejscowości. Z kolei w Przegędzy trzeba było się bardzo natrudzić, aby znaleźć jakiekolwiek archiwalne materiały. – Ta miejscowość w 1945 roku została wysiedlona, bo zostały tu ustawione radzieckie wyrzutnie rakietowe do ostrzału Rybnika. Wszyscy mieszkańcy zostali przeniesieni, domy zostały splądrowane, a stare zdjęcia i dokumenty w większości spalone. Najtrudniej było z materiałem fotograficznym. Monografia była moim debiutem ponad 10 lat temu i nie ukrywam, że jest niewielką publikacją. Teraz pisząc, bardziej się rozkręcam – śmieje się Anna Gudzik.

Czeka Czerwionka

Być może wkrótce ukaże się także monografia Czerwionki. Książka jest już skończona i teraz po blisko 4 latach ujrzy światło dzienne. Ma około 400 stron. – Na razie chcę sobie dać trochę oddechu. Praca w szkole bardzo absorbuje, a przygotowujemy się do 100-lecia szkoły, więc ten rok szkolny będzie bardzo intensywny – zapewnia autorka, która pielęgnuje szkolną izbę regionalną z eksponatami codziennego życia mieszkańców. Większość z nich została przyniesiona przez uczniów i zagospodarowana na cele izby. Wkrótce to miejsce również ma się powiększyć o jeszcze jedno pomieszczenie.

Warto dodać, że Anna Gudzik oprócz pisania, również maluje. Jej specjalnością są akwarele. W 2008 roku mieszkańcy gminy mogli podziwiać wystawę „Czerwionka-Leszczyny w akwarelach”, której autorką jest właśnie mieszkanka Przegędzy. Jak sama twierdzi, jeśli już ma jakikolwiek wolny czas, to właśnie przeznacza go na malowanie.

Szymon Kamczyk

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].