Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak to się robi w Raciborzu, czyli wielka dyskusja o OZE

Prezesi spółdzielni mieszkaniowych, szefowie wspólnot oraz samorządowcy zjechali dziś do Raciborza, aby dowiedzieć się jak wykorzystać energię ze źródeł odnawialnych. Dobrych przykładów nie brakuje. W Raciborzu ciepło ze słońca trafia do kilkuset mieszkań w zasobach spółdzielni Nowoczesna.

Jak to się robi w Raciborzu, czyli wielka dyskusja o OZE

Konferencja "Odnawialne Źródła Energii - rozwiązania i instrumenty wsparcia dla samorządów, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i mieszkańców”, która odbywa się w pałacyku myśliwskim Rafako, ma być w założeniu platformą wymiany dobrych doświadczeń  w wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Konferencję zorganizowało Miasto Racibórz wraz ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu, Regionalnym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielczości Mieszkaniowej z Katowic oraz Raciborską Izbą Gospodarczą. Celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad rozwojem OZE oraz o sposobach wsparcia dla inwestycji wykorzystujących technologię związaną z odnawialnymi źródłami energii w obiektach publicznych i mieszkalnictwie. - Racibórz nieprzypadkowo ma w logo zielony listek, bo przywiązujemy ogromną rolę do przyrody. Wiemy jak wielka jest rola odnawialnych źródeł energii. Spotykamy się dlatego już po raz trzeci. W tym roku chcemy porozmawiać o wsparciu dla instytucji korzystających z OZE - mówił na początku konferencji Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

- Konferencja słusznie kładzie nacisk na ciepło. Sprawa  prądu jest kwestia nie do końca uregulowaną. Dlatego dziś będziemy się starali przekazać to, co jest realne do zrealizowania. Ciepło to spora część wydatków spółdzielni i gospodarstw domowych. To sprawa, która jest bliska nam wszystkim - mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. - Zieloni nazywają taką energetykę, energetyką obywatelską, bo dotyczy nas wszystkich. Do tej pory tylko kupowaliśmy energię elektryczną, teraz możemy ją wytworzyć, skorzystać z niej a nawet sprzedać. Obywatele wykazali olbrzymie zainteresowanie fotowoltaiką. Część z nich robiła to hobbystycznie inni z chęci zysku. Duża część instalacji nie jest przyłączona do sieci i polega na autokonsumpcji wyprodukowanej energii. To się jednak zmienia. Otwieramy pewien rynek, który już się dobrze rozwinął na zachodzie. W ustawie pominięto jednak między innymi kwestie podatkowe. Ceny urządzeń nie spadają tak szybko. Może wkrótce ceny sprzedawanej energii będą wyższe - tłumaczył Wiśniewski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja