Warto przygotować swój samochód do zimy
Nasz ekspert z Auto Serwisu Premio Madag w Raciborzu radzi jak przygotować auto na nadejście zimy.
Koniec października to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu na nadchodzące mrozy. Wykonanie prostych czynności sprawi, że jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach będzie bezpieczna. Generalny przegląd techniczny i wymianę opon zlećmy serwisowi. Drobne zabiegi możemy wykonać samodzielnie. - Przede wszystkim zatroszczyć się należy o elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy. Na początek koniecznie trzeba zmienić opony na zimowe. Szczególnie ważne jest również sprawdzenie instalacji oświetleniowej oraz wycieraczek. W dalszej kolejności: akumulatora, układu chłodzenia i filtrów. Te ostatnie w znacznym stopniu pomogą nam wyeliminować kłopoty z porannym uruchomieniem silnika - radzi nasz ekspert z raciborskiego Madagu.
Opony
Nie warto zwlekać z wymianą do pierwszego śniegu. To mit, że wcześniejsza wymiana opon na zimowe powoduje ich szybkie zużycie. Opony zimowe są rekomendowane już wtedy, gdy temperatura powietrza spada regularnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Dodatkowo wraz z pierwszym śniegiem w serwisach są dużo większe kolejki. Wymianę opon warto zlecić profesjonalnemu serwisowi.
Światła
Trzeba sprawdzić działanie wszystkich reflektorów – świateł przednich i tylnych oraz migaczy. Nie zapomnij o światłach przeciwmgielnych i drogowych. Mogą przydać się szczególnie za miastem. Zwróć też uwagę na to, czy szybka i lustro reflektora są czyste.
Akumulator
O kondycji akumulatora może wypowiedzieć się tylko fachowiec. Należy wykonać podstawowy pomiar prądu ładowania oraz sprawdzić jakość połączeń przewodów z alternatora do akumulatora oraz do rozrusznika. W autach z silnikiem Diesla trzeba pamiętać o sprawdzeniu układu podgrzewania świec żarowych, natomiast z silnikami benzynowymi należy zlecić kontrolę świec zapłonowych i pozostałych elementów układu zapłonowego.
Samodzielnie możemy rozłączyć i dokładnie oczyścić zaciski akumulatora, a po zmontowaniu zabezpieczyć je odpowiednim preparatem, np. wazeliną techniczną.
Elektryka
Zanim przyjdą mrozy, sprawdźmy, jak działa w aucie ogrzewanie. To samo dotyczy ogrzewanej tylnej szyby. Jeśli nie grzeje cała szyba, konieczna jest wizyta u elektryka.
Wycieraczki
O tej porze roku muszą działać bezbłędnie. Jeśli już teraz słabo zbierają brud (szyba jest rozmazana), to oznaka, że pióra wycieraczek się zużyły i trzeba je wymienić. Zimą, zanim wyjedziemy autem, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy nie przymarzły do szyby. Na wszelki wypadek warto wozić drugą parę wycieraczek, bo przymarznięte do szyby i oderwane nie będą spełniały swojej roli. Musimy też wymienić płyn do spryskiwaczy na taki, który jest odporny na zamarzanie.
Uszczelki i zamki
Gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika posmarujmy specjalnym środkiem pielęgnacyjnym – silikonem lub wazeliną techniczną. Zapobiegnie to przymarzaniu uszczelek i ich uszkodzeniu podczas otwierania samochodu w niskiej temperaturze. Zamki też warto posmarować środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Warto również zainwestować w odmrażacz do zamków i trzymać go w kieszeni.
Płyn chłodniczy
Przed zimą powinniśmy też sprawdzić temperaturę zamarzania płynu i w razie potrzeby wymienić go na nowy. Służy do tego specjalny miernik. Jeżeli okaże się, że płyn może zamarznąć przy stosunkowo wysokiej temperaturze, to musimy go wymienić lub dolać odpowiednią dozę koncentratu specjalnego środka, który obniża temperaturę zamarzania.
Zapraszamy do autoryzowanych serwisów oponiarskich i stacji diagnostycznych już teraz, by bezpiecznie podróżować z nadejściem zimy na naszych drogach.
By zima nie zaskoczyła koniecznie wyposaż się w:
- dobrą szczotkę do odśnieżania auta
- odmrażacz do szyb (noś w kieszeni lub w teczce)
- skrobaczkę do szyb
- preparat zapobiegający przymarzaniu uszczelek do nadwozia
- odmrażacz do zamków
Spakuj też do bagażnika:
- przewody rozruchowe
- linkę holowniczą
- rękawice robocze
- saperkę
- zapasowy płyn do spryskiwaczy
- ewentualnie łańcuchy śniegowe
Autoserwis PREMIO MADAG
Racibórz, ul. Rybnicka 61, tel. 32 415 25 98
Zapraszamy: poniedziałek – piątek 8 – 18, sobota 8 – 13
I dodałbym jeszcze powłokę hydrofobową na przednią szybę. Przydaje się podczas zimy, bowiem łatwiej się skrobie szyby. A teraz w okresie jesiennym podczas deszczu nie trzeba praktycznie używać wycieraczek.
Jak akumulator Ci padnie po pierwszych przymrozkach to nie potrzebować będziesz fachowca, żeby stwierdzić, że trzeba kupić nowy. Więc lepiej to zrobić zawczasu, nawet jakiś tańszy ale w nowej technologii kupując.