Jest szansa na Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Nędzy
Gmina Nędza złożyła wniosek o dofinansowanie do WFOŚiGW w Katowicach na opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Bez tego dokumentu Gmina nie będzie mogła pozyskiwać unijnych środków na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza.
Chęć przystąpienia do sporządzenia planu potwierdzili radni podejmując na ostatniej sesji stosowną uchwałę. Potrzeba realizacji planu wynika przede wszystkim z zobowiązań redukcyjnych określonych przez ratyfikowany przez Polskę Protokół z Kioto oraz pakiet klimatyczno-energetyczny Unii Europejskiej.
Ponadto Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (informacja przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) zamierza wprowadzić obowiązek posiadania PGN. Aby Gmina mogła pozyskać dofinansowanie na działania m.in. w zakresie termomodernizacji budynków, transportu publicznego czy wdrażania OZE, musi posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej.
PGN to jeden z kluczowych dokumentów dla Gmin, które poważnie myślą o swoim rozwoju w najbliższych latach, szczególnie w kontekście wykorzystania funduszy UE 2014-2020.
Plan gospodarki niskoemisyjnej jest zatem strategicznym dokumentem tworzonym na poziomie lokalnym (gminy lub ich związków), który ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, m.in. do: poprawy jakości powietrza szczególnie na obszarach, na których odnotowano przekroczenia poziomów szkodliwych substancji.
źródło: UG Nędza, fot. coptercamera
Według Europejskiej Agencji Środowiska, Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Największy udział w zanieczyszczeniu powietrza ma niska emisja.
Z uwagi na niewielką wysokość kominów (do ok. 30 m) stosowanych w mieszkalnictwie, emisja szkodliwych substancji powoduje, przede wszystkim na obszarach gęsto zaludnionych, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Zjawisko to nazywane niską emisją jest poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności.
Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów (pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych itp.), a także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych mogą być przyczyną wielu chorób.
Inwestycje na likwidację niskiej emisji mogą być dotowane ze środków Unii Europejskiej. Jednak w nowej finansowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020 na wsparcie mogą liczyć tylko te inwestycje, które znajdą się w planach zwanych Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi (ZIT) albo w gminnych planach gospodarki niskoemisyjnej (PGN) (źródło: www.niskaemisja.pl)