Młody TETRAEDR odnosi sukcesy na ogólnopolskich festiwalach
Troje nastolatków, trzy krzesła, 5 punktów świetlnych, odtwarzacz muzyki i reżyserka z wyobraźnią i potrzebą eksperymentów scenicznych – tylko tyle (i aż tyle!) trzeba, aby w zaciszu domu stworzyć spektakl, który podbija polskie sceny podczas kolejnych młodzieżowych festiwali. Grażyna Tabor z najmłodszą ekipą tworzącą skład Teatru Tetraedr, wyreżyserowała na podstawie powieści autorstwa Patricka Süskinda Historia Pana Sommera sztukę pod tym samym tytułem.
- To opowieść o miejscowym odszczepieńcu, wędrującym od świtu do nocy bez wyraźnego celu. Podejrzewany o klaustrofobię i dziwactwo mężczyzna poprzez niekończące się wędrówki staje się nieodłącznym elementem krajobrazu, jednak tak niewiele znaczącym, ze jego zniknięcie nie zwraca niczyjej uwagi – opowiada o fabule reżyserka. Jedynym świadkiem tragicznego zniknięcia Sommera jest kilkunastoletni chłopiec, w którego rolę wciela się trójka młodych aktorów: Aga Rajda, Jakub Tabor i Łukasz Czogalik.
Narracja zwielokrotnionego obserwatora, ujawniająca prawdę, jest okazją do opowiedzenia kilku innych historii: o lekcjach gry na fortepianie u panny Funkel, nauce jazdy na rowerze matki czy przygotowaniu idealnej randki. Widzowie mają okazję zobaczyć scenę zaaranżowanego pogrzebu narratora z udziałem oprawców i dręczycieli z dzieciństwa.
Spektakl Historia Pana Sommera powstał w prywatnym domu reżyserki w Raciborzu. Artyści spotykają się tam od dwóch lat, żartobliwie nazywając te próby „tajnymi kompletami”. Mieszkanie, z jego klimatem, nagromadzonymi przedmiotami, nasycone energią zwykłych i niezwykłych zdarzeń, staje się wymarzonym polem do działań teatralnych, eksperymentów i tworzenia historii.
Prace nad spektaklem zakończyły się na przełomie kwietnia i maja tego roku, wtedy też młodzi artyści ruszyli w Polskę, aby grać go dla publiczności na festiwalach konkursowych. Do tej pory Historia… zdobyła nagrodę główną na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Alchemia Teatru. W składzie jury zasiadali: Zbigniew Bajek, Bogdan Renczyński, Andrzej Sadowski i Dariusz Starczewski. - Cały spektakl bardzo mi się podobał ze względu na naprawdę szczerą i prawdziwą grę aktorów oraz luz i lekkość, z jaką oglądało się przedstawienie – napisał w swojej recenzji dotyczącej tej sztuki Stanisław Chludziński, jeden z uczestników festiwalu. To nie jedyne wyrazy uznania, jakie młodzi artyści otrzymali za swoją pracę.
Na VII Powiatowym Festiwalu Twórczości Artystycznej w Raciborzu zdobyli Grand Prix. Mogą również poszczycić się I nagrodą na Młodzieżowych Konfrontacjach Teatralnych w Jeleniej Górze. W sobotę 24 listopada Teatr zagrał na XV Festiwalu Sztuk Wszelkich „Zderzenia Działań Wrażliwych” w Jastrzębiu-Zdroju.
Dodajmy, że obecnie przygotowują się do powrotu na deski Raciborskiego Centrum Kultury. 3 listopada Teatr Tetraedr oficjalnie, po dwóch latach przerwy, rozpoczyna swoją pracę w Domu Kultury „Strzecha”. Trwa również nabór do grupy, której trzon stanowi trójka aktorów: Aga, Łukasz i Kuba.
Teatr zrealizował ponad 26 spektakli, które na licznych festiwalach i przeglądach (także międzynarodowych) zdobywał wiele prestiżowych nagród. Pierwsze spotkanie nowego składu będzie miało miejsce 3 listopada o 16:00 w RCK DK „Strzecha”.