Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak ziemniaki, to tylko bez chemii od znajomego rolnika

Radny z gminy Lubomia o sposobach nawożenia żywności. - Ludzie nie jedzą ziemniaków. Wolą ryż i makaron. Mam pretensję do niektórych rolników, że stosują za dużo chemii - mówił Serafin Zdziebko.

Jak ziemniaki, to tylko bez chemii od znajomego rolnika

Podczas ostatniej sesji w gminie Lubomia radni dyskutowali o sytuacji rolnictwa. W roli zaproszonych ekspertów wystąpili przedstawiciele powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wodzisławiu Śl. - Jaki jest stan rolnictwa na terenie waszej gminy? Bardzo dobry. A kukurydzy tyle, że można mówić o drugim Meksyku - stwierdził Wiesław Wojtasik z zespołu doradztwa rolniczego. Ostrzegał jednak przed zgubnymi skutkami upraw monokulturowych. - Trzeba pomyśleć o większej różnorodności na waszym terenie. Na przykład o ziemniakach, bo jest ich mało. Ziemniaki wyszły z mody i nie uprawia się ich w takiej ilości, jak powinno - ocenił.

Pretensje do rolników
Na wspomnienie o ziemniakach dyskusja zeszła na inny tor - najpierw rozmawiano o ich jakości, a później już w szerszym kontekście o sposobach nawożenia żywności i skutkach tego dla ludzi. - Ludzie nie jedzą ziemniaków. Wolą ryż i makaron. Dlaczego? Z mojego doświadczenia wynika, że w większości wypadków po prostu nie można zjeść ziemniaków, bo zwyczajnie śmierdzą i są czarne - stwierdził radny Serafin Zdziebko. Dodał, że od jakiegoś czasu zaopatruje się w ziemniaki wyłącznie u gospodarza z Brzezia, który do uprawy wykorzystuje tylko nawozy naturalne. - Mam pretensje do niektórych rolników, że stosują za dużo chemii - przyznał. Później odwołał się do przykładów holenderskich. - Tam wszystko jest sztuczne. Dziś się zasadzi, jutro się zbiera. Ci, którzy wracają z Holandii mówią „nic stamtąd nie kupuj”.

Ekonomia a ekologia
Eksperci przypomnieli, że w dużym stopniu to ekonomia rządzi tym, w jaki sposób produkowana jest żywność. - Ekologia to ciężki kawał chleba. A dla wielu wyznacznikiem jest cena. Więc pogodzenie tego wszystkiego nie jest proste - podkreślił Wiesław Wojtasik.

Grunt to równowaga
Padły też dane przywiezione z jednego ze szkoleń we Wrocławiu, na którym polscy i niemieccy profesorowie tłumaczyli, że warzywa z gospodarstw ekologicznych są bardziej trujące niż te z gospodarstw zrównoważonych. Powód jest prosty. W gospodarstwach ekologicznych, gdzie nie stosuje się nawozów, roślina „wchłania” takie pierwiastki jak ołów czy kadm. Natomiast w gospodarstwach zrównoważonych, gdzie dopuszczany jest pewien pułap nawozów, osiąga się zdrowszy, a jednocześnie bardziej satysfakcjonujący dla rolnika plon. Dlatego agencje coraz chętniej oferują dopłaty do gospodarstw zrównoważonych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].