Koksownia Radlin: Jest umowa na modernizację benzolowni
Kolejny krok w sprawie budowy bloku energetycznego na terenie koksowni w Radlinie. Właśnie została popisana umowa dotycząca modernizacji benzolowni.
Na terenie Koksowni Radlin, która należy do grupy JSW Koks, ma powstać blok energetyczny zasilany gazem koksowniczym. Budowa bloku energetycznego musi być połączona z modernizacją benzolowni – i to zadanie wkrótce ma się rozpocząć.
Łącznie 70 milionów
30 października została podpisana umowa pomiędzy JSW Koks i Biurem Projektów Koksoprojekt. Umowa dotyczy modernizacji benzolowni wraz z obiektami towarzyszącymi węglopochodnych w Koksowni Radlin. Koksoprojekt, jako generalny realizator inwestycji, został wyłoniony w przetargu. Zgodnie z założeniami inwestycja powinna zakończyć się w październiku 2017 roku. – Trzymamy kciuki, żeby w listopadzie lub grudniu rozpoczął się cały proces inwestycyjny – mówił obecny na październikowej sesji rady miasta Krzysztof Gozdek, dyrektor Koksowni Radlin.
Modernizacja benzolowni ma kosztować około 60 mln zł. – Dodatkowo, niejako wyprzedzająco w związku z planowaną budową bloku, będziemy prowadzić m.in. wszelkiego rodzaju modernizacje stacji i rozdzielni energetycznych. Dzięki temu zostaną dostosowane do pracy z nowym blokiem – dodał Krzysztof Gozdek. Wszystkie prace towarzyszące mają pochłonąć około 10 mln zł.
A co z budową bloku?
Najnowsze przedsięwzięcie JSW Koks, czyli modernizacja benzolowni, wpisuje się w strategię rozwoju spółki, która przewiduje inwestowanie w rozwój energetyki przemysłowej, opartej o wykorzystanie nadwyżek gazu koksowniczego.
Modernizacja benzolowni w Koksowni Radlin jest realizowana po to, by spełnić wymagania dotyczących stopnia oczyszczania gazu koksowniczego przeznaczonego do kotła parowego przyszłego bloku energetycznego o mocy 30 MW, którego budowa jest zaplanowana w najbliższych latach. – Jeśli chodzi o budowę bloku energetycznego, to JSW Koks i Agencja Rozwoju Przemysłu podpisały list intencyjny na wykonanie zadania. Do teraz zostały wykonane wszystkie opracowania i modele finansowe. Sytuacja w górnictwie jest taka, jaka jest, ale trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zapadnie ostateczna decyzja o realizacji zadania i nastąpi podpisanie umowy – podkreślił dyrektor Gozdek. Blok energetyczny najwcześniej może być gotowy w pierwszej połowie 2018 roku.
Zakres zadania
Modernizacja benzolowni i obiektów towarzyszących węglopochodnych w Koksowni Radlin obejmuje m.in. przebudowę instalacji odzysku benzolu z gazu koksowniczego, co umożliwi zwiększenie produkcji benzolu oraz budowę dodatkowych aparatów i instalacji (chłodnica wstępna, chłodnie wentylatorowe, chłodnice wód procesowych, instalacja rozdziału kondensatów wodno–smołowych, instalacja filtracji wody pogazowej, stacja azotu ciekłego). Dodatkowo zostanie także zmodernizowana infrastruktura Koksowni Radlin dotycząca zasilania w energię elektryczną, sieci wody przemysłowej i pitnej, kanalizacji, dróg i dojazdów, systemu sterowania i wizualizacji węglopochodnych.
(mak)
tym oddychamy
BENZOL KOKSOWNICZY:
Substancja wysoce łatwopalna (F, R11)
Substancja szkodliwa (Xn, R20/21, R65)
Substancja drażniąca (Xi, R36/38)
Substancja toksyczna (T, 48/23/24/25)
Substancja rakotwórcza kat. 1 (T, R45)
Substancja mutagenna kat. 2 (T, R46)
Substancja działająca szkodliwie na rozrodczość, kat. 3 (T, R63)
Substancja niebezpieczna dla środowiska (N, R51/53)
Rodzaje zagrożenia:
R 11 Produkt wysoce łatwopalny
R 45 Może powodować raka
R 46 Może powodować dziedziczne wady genetyczne
R 20/21 Działa szkodliwie przez drogi oddechowe i w kontakcie ze skórą
R 36/38 Działa drażniąco na oczy i skórę
R48/23/24/25 Działa toksycznie przez drogi oddechowe, w kontakcie ze skórą i po
połknięciu; stwarza poważne zagrożenie zdrowia w następstwie
długotrwałego narażenia
R 51/53 Działa toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo
utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym
R 63 Możliwe ryzyko szkodliwego działania na dziecko w łonie matki
R 65 Działa szkodliwie; może powodować uszkodzenia płuc w przypadku
połknięcia
R 67 Pary mogą wywoływać uczucie senności i zawroty głowy
wiecej tu:
http://www.rkpk.pl/gfx/uploads/BENZOL%20KOKSOWNICZY.pdf
DZIEKUJE WYJEZDZAM !!!
oczywiście, że wszystko powinno być zrobione ponad normy, ponieważ normy obowiązują dla Warszawy a na Śląsku powietrze jest gorsze i normy powinny być zaotrzone (ale nie są). Skoro tak nie jest to powiat i miasto muszą zadbać o to by z koksowni w końcu nie śmierdziało jak dziś na całym Marcelu a jak wiatr w drugą stronę to nawet na PKP w Wodzisławiu ładnie pachniało zgniłymi jajami. Kominy muszą być wyższe od normy i do tego nowoczesne filtry.
Stanowczo popieram przedmówcę! Kominy i jakieś filtry niech zamontują dobre, żeby one i w nocy działały, a nie jak teraz bywa, że wiatru zero, a syf taki śmierdzący z kominów leci nocą że szok, bo ludzie śpią i nie poczują - otóż czują! bo przy uchylonym oknie spać się nie da, bo smród człowieka budzi. Niech tam zrobią tak, jakby sami mieszkali pod Koksownią, niech się wykażą odrobiną empatii do mieszkańców.
Mam nadzieję, że budując ten nowy blok, wybudują odpowiednio wysokie kominy, bo ja narazie cały syf leci na Marcel albo okolicę i oddychać czym nie można. Efekty spalania gazu powinny być odprowadzane na odpowiedniej wysokości, tym bardziej w czasie smogu jaki mamy co zimy za oknami.