Wisława Szymborska duchem i... ciałem na święcie SP2 Racibórz
W rolę Wisławy Szymborskiej wcieliła się Olivia Kwiatkowska. W krakowskiej kawiarni dla artystów noblistka opowiadała o swoim dzieciństwie, latach szkolnych i młodości, a także o wartościach, które są uniwersalne, ważne i niezastąpione w życiu.
Coroczne święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. Noblistów Polskich w Raciborzu zbiega się czasowo z terminem przyznawania tego prestiżowego wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości przez Komitet Noblowski. Nie inaczej było też w tym roku: 21 listopada szkoła na Płoni obchodziła Święto Patrona. Bohaterką tegorocznej uroczystości była pierwsza dama polskiej poezji – Wisława Szymborska. Obchody uświetniła obecność licznie przybyłych gości. Na zaproszenie dyrektor Danuty Depty przybyli m.in.: wiceprezydent Miasta Racibórz Wojciech Krzyżek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej Paweł Rycka, Naczelnika Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu Robert Myśliwy, przyjaciele szkoły, uczniowie i ich rodzice.
Uczniowie kl. IV – VI oraz gościnnie przybyli absolwenci przygotowali pod okiem Agnieszki Czarnej montaż słowno-muzyczny, którego mottem były słowa poetki: „Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”.
W przedstawieniu wykorzystano formę wywiadu. W rolę Wisławy Szymborskiej wcieliła się Olivia Kwiatkowska, jej sekretarza - Michała Rusinka - zagrał Michał Zgrzendek (uczeń III klasy gimnazjum), dziennikarką została Zuzanna Krzemień. Akcja miała miejsce w „Piwnicy pod Baranami” oraz w szkole.
W krakowskiej kawiarni dla artystów noblistka opowiadała o swoim dzieciństwie, latach szkolnych i młodości, a także o wartościach, które są uniwersalne, ważne i niezastąpione w życiu. Uświadamiała widzom prostotę „przepisu” na szczęście, radość i wewnętrzny spokój. Mówiła o swojej poezji, o bohaterach swoich wierszy. Sekretarz Wisławy uzupełniał wypowiedzi ciekawostkami, humorystycznymi anegdotami i kawałami na jej temat. Literatka została zaproszona do szkoły, w której uczniowie recytowali jej wiersze kojarzone z poszczególnymi przedmiotami: historią, matematyką, geografią, biologią, muzyką, literaturą, a nawet wychowaniem fizycznym. Szczególne miejsce „na lekcji” z uwagi na humorystyczne zabarwienie przypadło rymowankom (dla dużych dzieci): limerykom i moskalikom. Wszystko prosto, bez patosu, tak jak wyobrażała sobie to poetka: „bo ja piszę wiersze tak, jakby się mówiło”.
W przedstawieniu nie zabrakło muzyki. Piosenkę do słów W. Szymborskiej „Nic dwa razy” pięknie zaśpiewał Jan Bulenda, „Koncert jesienny” - Karolina Krupa. Można było również wysłuchać nagrań M. Stuhra, Z. Zamachowskiego, S. Soyki i E. Fitzgerald, którą uwielbiała polska noblistka. Stroną muzyczną zajęła się Regina Hanslik, imponującą scenografią – Danuta Depta i Renata Pyszny.
Na zakończenie wystąpili uczniowie klas IV – VI z własną twórczością. Pisali oni rymowanki, limeryki i moskaliki, według zasad, którymi posługiwała się patronka szkoły. Na akademii mieli jedyną i niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swój warsztat poetycki. Recytatorzy spotkali się z życzliwym i ciepłym przyjęciem, a nagrodą były gromkie brawa.
Z okazji Imienin Szkoły uczniowie zostali obdarowani przez Zakład Przemysłu cukierniczego MIESZKO wyrobami firmy, a uroczystości zakończyła „biesiada” rodziców i pracowników placówki.
źródło: SP2 Racibórz