Mistrz Galliano i Sinfonietta Cracovia wystąpili w Raciborzu
- Muzycy takiego formatu w Raciborskim Centrum Kultury goszczą niezwykle rzadko - mówiła dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew. Richard Galliano to wielka postać współczesnej sceny muzycznej. Wspólnie z orkiestrą Sinfonietta Cracovia uraczył publiczność Bachem, którego muzyka wydaje się być dla akordeonu wprost stworzona.
On i akordeon tworzą jakby jeden organizm, który wspólnie oddycha i układa się w jeden kształt. Gry na instrumencie nauczył go ojciec. - To on nauczył mnie muzyki - mówił Richard Galliano tuż przed raciborskim koncertem.
Jest multiinstrumentalistą, jednak to akordeon ceni najbardziej. - Kocham jego brzmienie. To dźwięki, które żyją. Są dłuższe od dźwięków, które można wydobyć na przykład z fortepianu. Piękne jest też charakterystyczne oddychanie tego instrumentu - mówił obrazowo o ukochanym instrumencie.
Galliano w 2010 roku nagrał płytę Bach. Z tym właśnie programem wystąpił w Raciborzu. - Bach najprawdopodobniej komponowałby dla akordeonu, gdyby tylko istniał w tamtych czasach. Muzyka Bacha może być wykonywana przez wszystkie instrumenty, również te nieistniejące. Jest bardzo uniwersalna. Akordeon jest jak kieszonkowe, przenośne organy. Oferuje dużą różnorodność w muzyce Bacha, która jest bardzo duchowa, religijna - tłumaczył artysta.
Pomimo fenomenalnego talentu improwizacyjnego, aranżując muzykę Bacha na akordeon, nie zmienił ani jednej nuty. - Iprowizuję w innych gatunkach, choćby w jazzie. Ale w muzyce klasycznej nie zmieniam nic. U Bacha improwizuję tylko w tych fragmentach, w których kompozytor pozostawił wykonawcy wolność - wyjaśniał.
Mistrzowi na scenie Raciborskiego Centrum Kultury towarzyszył podstawowy skład orkiestry Sinfonietta Cracovia. - Długo czekaliśmy na ten koncert - przyznaje Maciej Lulek, koncertmistrz orkiestry. - Wielu naszych muzyków występuje w różnych składach samego Galliano, jak i Astora Piazolli, którego Galliano bardzo ceni. Z kolei Piazolli tak podobała się muzyka mistrza akordeonu, że podarował mu jeden ze swoich bandoneonów - opowiadał.
Koncert w RCK odbył się w ramach X Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
źródło: RCK