Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomagają w patrolach, tropią przestępców, szukają zaginionych

Psy policyjne, bo o nich mowa, to bardzo ważni „funkcjonariusze” w każdej większej jednostce policji, również tej rybnickiej.

Pomagają w patrolach, tropią przestępców, szukają zaginionych
Aleksander Ochal w rybnickiej komendzie zajmuje się pracą z psami

Psy do zadań specjalnych

W Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku są aktualnie cztery służbowe czworonogi. Wśród nich są dwa psy patrolowo tropiące, jeden do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i jeden tropiący. - Ten ostatni to taka nowość. Psy tropiące zostały odsunięte od służby w latach dziewięćdziesiątych, ponieważ czerpiąc ze stylu angielskiego, wprowadzono psy patrolowo tropiące. Różnica jest taka, że psy patrolowo tropiące są używane do służby codziennej i jest ich w policji najwięcej. To psy, które potrafią tropić ślad, przyłożyć nos do podłoża i podążać za zapachem, który ktoś pozostawił. Dodatkowo, można je jeszcze wykorzystywać jako środek przymusu bezpośredniego. Te psy są uczone, by bronić swojego przewodnika, by rzucić się do pościgu za konkretną osobą i doprowadzić do jej obezwładnienia. Pies tropiący jest zaś o tyle fajny, że poza podejmowaniem zapachu i tropieniem śladów pozostawionych przez osobę w miejscu zdarzenia, włamania czy zaginięcia, jest też bardzo przydatny chociażby w przeszukiwaniu terenu. Powiedzmy, że jakieś dziecko zgubiło się w lesie. W tej sytuacji taki pies zostaje puszczony luzem i może swobodnie pracować. Pies wyszukuje wtedy zapach nawiewany nie tylko "dolnym" wiatrem, przy samej ziemi, ale również tak zwanym wiatrem "górnym". Taki pies nie jest uczony agresji, także puszczenie go wolno podczas poszukiwań jest całkowicie bezpieczne. Jego zadaniem jest zaznaczyć szczekaniem, każdą żywą osobę spotkaną w terenie. Jeśli będzie to na przykład jakiś grzybiarz, czy osoba spacerująca po lesie, to również zostanie obszczekana. Przewodnik zawsze jest jednak na tyle blisko, że ma z psem kontakt wzrokowy lub słysząc szczekanie może natychmiast podejść i zobaczyć, czy została odnaleziona osoba poszukiwana, czy też nie - wyjaśnia aspirant Aleksander Ochal, który w rybnickiej komendzie zajmuje się pracą z psami.

Owczarki i...mieszaniec

W skład rybnickich, czworonożnych stróżów prawa, wchodzą dwa owczarki niemieckie, owczarek belgijski oraz... mieszaniec. - Pies musi wyglądać, mieć odpowiednią wielkość, ale nie ma wymogu, by był rasowy - tłumaczy aspirant Aleksander Ochal, który dodaje, że aktualnie komendy cierpią na niedobór psów policyjnych. - Żeby pies nadawał się do policyjnego szkolenia, musi być przede wszystkim zdrowy oraz musi mieć warunki i naturalne predyspozycje. Najtrudniej jest zakupić psy, które nadają się na kurs patrolowo tropiący. Całe szkolenie opiera się na aporcie, pies nieustannie musi gonić za piłeczką i ma zrobić wszystko, żeby ją zdobyć. Oprócz tego taki pies patrolowy musi być jeszcze odważny, nie może się bać ludzi, strzałów z broni, musi tolerować kaganiec i chcieć atakować człowieka, gdy zostanie mu wydana odpowiednia komenda. Do spełnienia jest zatem bardzo wiele kryteriów. Niestety hodowcy przygotowujący młode psy do egzaminów policyjnych wolą handlować z zagranicą, ponieważ jest to dla nich bardziej opłacalne - przyznaje policjant. A na czym najczęściej polega praca czworonogów w służbie policji? - Spektakularnych akcji zazwyczaj nie ma, ale pozytywnie wpływa już sama obecność psa. Jeżeli ktoś ucieka przed policjantem, a on krzyknie: stój, bo użyję psa, to zdecydowana większość ludzi już wie, że nie ma szans, by uciec przed takim czworonogiem. Aczkolwiek, kilka razy parę osób próbowało uciekać i wtedy pies świetnie sobie poradził. Ja jestem przewodnikiem od 2004 roku i do tej pory jeszcze nigdy nie musiałem użyć psa bez kagańca. Zazwyczaj wystarczy, że podbiegnie, ewentualnie przewróci osobę, wykorzystując swoją wagę i pęd. Tym samym obezwładnia napastnika, mimo, iż ma założony kaganiec i jest wtedy pozbawiony swojej najpotężniejszej broni, czyli zębów - mówi aspirant Ochal.

Komenda jak dom

Gdzie znajdują się policyjne psy, kiedy nie pracują? Możliwości są dwie. - Mamy w komendzie bazę kojcową, która w tej chwili jest remontowana. Dysponujemy jedenastoma kojcami i większość psów znajduje się właśnie tutaj. Ja osobiście mam zgodę na trzymanie psa w domu. Przewodnik, jeśli posiada odpowiednie możliwości i warunki do trzymania psa, to za zgodą komendanta wojewódzkiego policji, może jak najbardziej mieć go w domu - wyjaśnia policjant. Dla mundurowych psy policyjne są jak członkowie rodziny. Przepisy mówią jednak coś innego. - W przepisach policyjnych pies traktowany jest jak środek przymusu bezpośredniego, czyli jak kajdanki, broń czy pałka. Jest to przedmiot. Przykre, ale prawdziwe. Dla nas są to jednak ukochane stworzenia, nasi przyjaciele. Ja zakupiłem kiedyś psa, którego udało mi się wcielić do policji. Mam go od szczeniaka, więc dobrze zna moje dzieci i całą rodzinę - dodaje aspirant Ochal. Pies, który skończy dziewięć lat, może odejść na „emeryturę", ale nie musi. - Są psy, które mają dziesięć, jedenaście lat i wciąż są na tyle zdrowe i sprawne, że nadal służą. Młode psy dostają atest na dwa lata, starsze, według nowych przepisów, muszą być atestowane co pół roku. Atest to egzamin. Przewodnik podchodzi do niego ze swoim psem, który pod okiem instruktora z Zakładu Kynologii Policyjnej z Sułkowic, musi wykonać wszystkie rodzaje ćwiczeń, począwszy od posłuszeństwa, poprzez tropienie i ćwiczenia obronne, na pościgu z kagańcem i bez kagańca skończywszy. Każdy pies musi sobie z czymś takim poradzić - przytacza przepisy policjant. A co się dzieje z czworonogami, które nie są już zdolne do pracy? W naszej komendzie nie ma z tym żadnego problemu, bo prawie wszyscy przewodnicy biorą psy do siebie. A jeśli warunki na to nie pozwalają, to pies zostaje w komendzie, ponieważ jest wystarczająca ilość kojców. My wtedy takim psem się zajmujemy. Te czworonogi, pracując tu przez tyle lat, mają się u nas najlepiej. Wzięcie ich do obcego domu może wiązać się z problemami z przystosowaniem - podsumowuje aspirant Aleksander Ochal, który przyznaje, że dzięki pracy z policyjnymi psami, spełnia się zawodowo w stu procentach.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].