Policja sprawdza pustostany [ZDJĘCIA]
Wodzisławscy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Tłumaczą i namawiają do skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji.
W ostatnich dniach znacznie obniżyła się temperatura. Chłody stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Wodzisławscy dzielnicowi oraz policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego zwracają więc szczególną uwagę na osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Kontrolują miejsca w których koczują bezdomni, pustostany, prowizoryczne altany. Namawiają napotkane osoby do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą przetrwać okres niskich temperatur.
- Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. Często nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich "koczowiskach". Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu - mówi Joanna Paszenda z KPP w Wodzisławiu Śląskim.
Policja apeluje do wszystkich mieszkańców powiatu wodzisławskiego o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. - Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, bezdomne, nietrzeźwe. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 999, 997 lub 112 - mówi policjantka.
Przypominamy, iż w Wodzisławiu Śląskim na ul. Rzecznej tuż obok siedziby Straży Miejskiej został ustawiony specjalny kontener, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć ciepłe schronienie. Ogrzewalnia jest czynna całą dobę!
Również pod numerem telefonu 0 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem infolinia obejmuje teren całego województwa śląskiego. Obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Funkcjonować będzie przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, aż do końca marca 2016 roku. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest również wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym.