Jan Miodek o pochodzeniu nazwy Racibórz
We wtorek 5 stycznia na antenie TVP Polonia prof. Jan Miodek opowiedział o pochodzeniu nazwy miejscowej Racibórz, w której kryją się dwa prasłowiańskie czasowniki oznaczające... walkę.
- Proszę sobie wyobrazić, że w tym Raciborzu kryje się prasłowiański czasownik ratiti, znaczący tyle co walczyć, i boriti, znaczący tyle co walczyć - powiedział we wtorek na antenie TVP Polonia prof. Jan Miodek.
Od tych dwóch członów czasownikowych pochodzi imię Ratibor (po polsku Racibor), z którego utworzono nazwę miejscową Racibórz. - Stary gród nadgraniczny, już w wieku XII był kasztelanią, wymieniany w kronice Galla Anonima - przez Racibórz wiódł szlak handlowy z Czech do Krakowa, dalej na wschód, na Ruś. Stary, nadgraniczny, śląski gród - mówił na antenie TVP Polonia prof. J. Miodek.
Aby obejrzeć odcinek programu "Polska z Miodkiem", w którym mowa o Raciborzu kliknij TUTAJ.
fot. Polska z Miodkiem/TVP
Wiadomo że miodek był zawsze przeciwko ślonskowi,sam mówi że ślonski język to gwara u niego,. Do mie to on ślonzokiym nigdy nie bydzie, dobrze że ucykł z naszego kraju do polski, bo jeszcze nie jednego ślonzoka nerwy mogły by wziąść.
Nie przestane
Jak mi wiadomo to Jan Miodek był za Komunistów do Polonizaci Śląska i niszczenia Śląskości.