Pył w powietrzu. W Rybniku normy przekroczone o 490 proc.,w Wodzisławiu o 452 proc.
W czwartek 21 w związku z sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim lokalnie w strefie północnej oraz miejscami w strefie południowej będzie umiarkowana, na pozostałym obszarze będzie niekorzystna, wystąpią przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
Jakość powietrza od kilku dni jest fatalna. Tak jak ostrzegaliśmy, we wtorek nastąpiły przekroczenia pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Rybniku o 490%, Wodzisławiu o 452%, Zabrzu o 288%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 282%, Częstochowie o 278%, Gliwicach o 204%, Żywcu o 178%, Katowicach o 164%, Bielsku-Białej o 132%, Dąbrowie Górniczej o 128%, Tychach o 128%, Sosnowcu o 114%, Cieszynie o 62%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 30%.
Na stacji w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 - poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło w Rybniku - 295 µg/m3, w Wodzisławiu Śląskim - 276 µg/m3.
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jestkontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m 3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m 3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
- spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
- palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań, wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia spacerów z dziećmi.
Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych.
Oprac. (acz)
9 komentarzy
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Oberwator_R " jeśli ludzi będzie stać to na pewno bez nakazów i gróźb wybiorą czystszy i łatwiejszy sposób ogrzewania " nad tym stwierdzeniem bym się zastanowił co wybiorą na pewno będą tacy co dalej będą palić śmieci z głupoty czy po prostu lenistwa wystarczy przyjść się po osiedlowych śmietnikach i zobaczyć jak ludzie segregują śmieci , ludzka głupota jest wielka !
expert .... dobrze że poruszyłeś temat żarówek energooszczędnych, zadam Ci banalne pytanie czy wiesz jak postępować w przypadku stłuczenia takiej żarówki ? Zwykłą żarówkę pozamiatałeś i do śmieci niesegregowanych a poczytaj sobie na necie co z żarówką energooszczędną??? Włos na głowie się jeży !!! Ale nikt tego oficjalnie nie podaje żadna ochrona środowiska i inni dbający o nasze zdrowie. Co do ogrzewania domostw każdy wybiera najtańsze a większości nie stać po prostu na ogrzewanie lepszymi nośnikami energii i palą tym czym mogą. Nie usprawiedliwiam tu palących odpadami bo to już jest nie wykroczenie ale według mnie przestępstwo. A najbardziej denerwujące jest to że sąsiad "wali do pieca czym popadnie" a ja segreguję plastik, szkło, papier, oddaję osobno popiół mam osobny kosz na śmieci niesegregowane i tak sobie nieraz myślę poco ja się trudzę jak inni mają to głęboko w du........ie.
Oczywiście wszyscy macie racje, Państwo czy miasto zamiast dopłacać do termomodernizacji albo wymyślać z sufitu wzięte pomysły o wymianie żarówek na energooszczędne w celu zmiejszenia smogu (!) powinno właśnie pomagać w celu przejścia z jednego opału na drugi. Ale siłą rzeczy jeśli chcemy żyć w czystym powietrzu nie unikniemy ustaw typu - zakazującej palenia nieekologicznym opałem w centach miast. Smog jaki jest w ostatnich 2-3 latach przekracza wszelkie granice, to wszystko jeśli władze nic dalej z tym robić nie będą odbije się nam za 10 lat w postaci wszelkiej maści raków płuc astmy czy alergii. Pomysł z Ciepłownią 1 Maja bardzo dobry.
Obserwator_R powiem Ci że używa się jeszcze mułu do ogrzewania w domach. To po pierwsze ale druga sprawa to napisałeś PRAWDĘ ! W swoim poście w 100%. Ja sam przeszedłbym na ogrzewanie prądem elektrycznym ale mnie, moją rodzinę nie stać na taki wydatek, a dochody mamy na pewno powyżej średniej krajowej. To powiedz mi dlaczego ogrzewanie olejem, gazem prądem jest takie drogie ?
Kontrole i zakazy to walka ze skutkami a nie z przyczynami. Nie bój nic, jeśli ludzi będzie stać to na pewno bez nakazów i gróźb wybiorą czystszy i łatwiejszy sposób ogrzewania niż węgiel czy flot (mułu się już do ogrzewania chyba nie używa w domach). Najlepiej by było wykorzystać prąd bo mamy tanie źródło tej energii, no ale jako Państwo pozbyliśmy się kontroli nad większością elektrowni więc trudno o przyjazną politykę energetyczną. A ogrzewanie na prąd jest najłatwiej regulowalne. Generalnie trzeba usuwać przyczyny a nie walczyć ze skutkami.Widać to znakomicie po ustawie śmieciowej która miała wyeliminować dzikie wysypiska i palenie śmieci w piecach. Jak wynika z raportów właściwych służb śmieci w lasach lądują tak jak przedtem a każdy swoim węchem może wyczuć że wieczorem w piecach śmieci dalej są palone. Jedyny efekt ustawy to o wiele wyższe nasze rachunki za wywóz śmieci.
Ciekawe czy władze Wodzisławia w końcu coś z tym smogiem zrobią? W Rybniku widać, że działają u nas raczej brak sensownym projektów. Na początek to 90% Strażników powinno kontrolować posesje. W drugim etapie powinno zabronić się spalania najgorszej jakości paliwem w całym mieście, zaś w skupiskach gdzie gęstość zaludnienia jest b. duża jak na Starym Mieście w ogóle zabronić opalania węglem, mułem itd. Do wyboru powinno być ogrzewanie olejowe, gazowe lub CO, podobnie z domami jednorodzinnymi w bezpośredniej bliskości osiedli mieszkaniowych np. do 300 metrów od osiedla. Na koniec powinno rozbudować się magistralę z Elektrociepłowni 1 Maja i włączyć całe Wilchwy do CO łącznie z Mszaną i Skrzyszowem. Do tego rozbudować sieć CO z Ciepłowni Wodzisław przy Radlinskiej w kierunku Radlina II i Starego Miasta.
ciekawe ile kontroli pieców przeprowadzają dziś dzielni strażnicy miejscy?
Okropne to co tu piszą.A dlaczego urzędnicy nie zajmą się problemem tak jak powinno w odpowiedniej skali, zamiast budować aquaparki czy tym podobne które nie są najpilniejsze w obecnej chwili.Nie można oszczędzać na ochronie powietrza kosztem np.brukowania ulic,bo za to wszyscy zapłacimy słony rachunek naszym zdrowiem.Utraconego zdrowia nie kupi się za żadne pieniądze ale za odpowiednie pieniądze można radykalnie poprawić stan powietrza i nasze zdrowie oraz jakość życia równocześnie.
I dalej z tym nic nie robią, zamiast całe Wilchwy, Mszanę i Skrzyszów z Krostoszowicami podłączyć do Elektrociepłowni 1 Maja, która ma ogromne rezerwy mocy. Wymiana żarówek na energooszczędne to głupawe pomysły jakie mają na smog w Wodzisławiu. Koń by się uśmiał.