Zielony Radlin - powstała zielona strona miasta
- Tematów ekologicznych w Radlinie coraz więcej. Dlatego postanowiliśmy uruchomić dodatkową stronę miejską, w całości poświęconą edukacji ekologicznej, tematowi bee-city, recyklingowi czy zieleni miejskiej. Nie zapominamy również o największym eko-wyzwaniu śląskich miast, czyli przeciwdziałaniu niskiej emisji - tak zapowiadany jest nowy serwis miejski Zielony.Radlin.pl.
W pierwszej informacji na www.zielony.radlin.pl czytamy:
Uruchomiliśmy serwis miejski poświęcony działaniom Radlina w zakresie ekologii, ochrony przyrody, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom, ponieważ są to jedne z najważniejszych filarów działalności samorządu w Radlinie. Edukacja ekologiczna, ograniczanie niskiej emisji, ochrona zwierząt i roślinności są szczególnie istotne dla miast przemysłowych, gdzie działalność dużych zakładów, takich jak kopalnie czy koksownie, zostawiają swój ślad w ekosystemie.
Staramy się przełamać stereotypy związane z „miastem górniczym”. Chcemy wrócić do korzeni, do koncepcji „miasta-ogrodu” na bazie której najsłynniejsi europejscy architekci projektowali Kolonię Emma w Radlinie. Chcemy wrócić do zapomnianych zwyczajów związanych z ogrodnictwem, uprawianiem roślin, pszczelarstwem. Szukamy również nowej drogi do rozwoju dla Radlina. Uruchomiona w naszym mieście w 2014 roku pierwsza w przemysłowej części Śląska tężnia, jest również pierwszym etapem takich starań i nowego myślenia o Radlinie. Podjęta strategia bee-city w 2015 roku oraz próby odzyskiwania przestrzeni miejskiej w centrum na rzecz nasadzeń zieleni i przestrzeni do rekreacji jest kontynuacją tych działań…
Nie zapominamy jednak o problemach. A najważniejszym jest dziś jakość powietrza. Prowadzimy aktywną politykę ograniczania tzw. „niskiej emisji”. Wykorzystujemy środki zewnętrzne jak również i własne na dofinansowania do wymian źródeł ciepła na ekologiczne. Takie działania będziemy również kontynuować w następnych latach.
Mamy nadzieję, że treści prezentowane będą interesujące dla mieszkańców!
1 komentarz
Śledź tę dyskusjęZa treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
Brawo dla samorządu Radlina oby tak dalej z troską i rozwojem terenów zielonych , ograniczeniem niskiej emisji, miastem przyjaznym dla pszczół Takie miasto jest także przyjazne i zdrowe dla jego mieszkańców. Niestety w wielu Śląskich miastach się tego zupełnie nie rozumie. Jeżeli wszystkie plany się powiodą i zostaną zrealizowane to myślę że za parę lat Radlin będzie wiodącym miastem na Śląsku a może i w całej Polsce na którym będą się wzorowały inne samorządy i miasta.