Tragedia w Raciborzu. Kobieta śmiertelnie zatruła się czadem
Próba reanimacji 51-letniej raciborzanki nie przyniosła rezultatu - kobieta zmarła. W trakcie akcji ratunkowej ewakuowano piętnastu mieszkańców kamienicy przy Bosackiej.
Do zdarzenia doszło 24 stycznia około godz. 15.00 w kamienicy przy ul. Bosackiej w Raciborzu - w ogrzewanym piecykiem węglowym mieszkaniu stwierdzono obecność tlenku węgla.
W trakcie akcji ewakuowano pozostałych mieszkańców budynku, wygaszono piecyk oraz przewietrzono pomieszczenia. Podjęta przez zespół ratownictwa medycznego próba reanimacji lokatorki mieszkania nie przyniosła rezultatu - kobieta zmarła.
W okresie zimowym 2015/2016 z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło do tej pory 9 mieszkańców województwa śląskiego.
Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Pierwsze objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, ból głowy, nudności. Później następuje utrata przytomności. Tlenek węgla wiążę się z hemoglobiną, nie dopuszczając w ten sposób do transportu tlenu. Pozbycie się czadu z krwi jest możliwe dopiero w komorze hiperbarycznej (najbliższa jest w Siemianowicach Śląskich).
Jak uniknąć zatrucia? Podstawą jest drożność przewodów kominowych - zarówno tych odprowadzających spaliny, jak i wentylacyjnych - doprowadzających świeże powietrze. Nie bez znaczenia jest również ustawienie okien w pozycji zapewniającej cyrkulację powietrza (tzw. mikroszczeliny). Należy również uważać z regulacją ciągu przewodu kominowego w kominkach i piecach - zbytnie ograniczenie prędkości spalania może skutkować niepełną reakcją spalania i wydzielaniem czadu.
Coraz bardziej popularne stają się również specjalne czujki. Rozważając ich zakup należy jednak rozróżnić te reagujące na zwykłe zadymienie (przeciwpożarowe) od tych reagujących na tlenek węgla.
Szkoda kobiety i calej rodziny , niej Jej ziemia lekka bedzie.