RAFAMET właścicielem znaku „Poręba 1798”
Formalne nabycie dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej obrabiarek produkowanych do 29.05.2015 r. przez Fabrykę Urządzeń Mechanicznych „Poręba” jest ukoronowaniem wieloletnich starań przedstawicieli Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.
Marka „Poręba 1798” jest powszechnie znana i szanowana, a jej bogate tradycje są niepodważalne. Zakup dokumentacji i znaku towarowego „Poręba 1798” pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie firmy z Kuźni Raciborskiej. RAFAMET słynie z produkcji obrabiarek (zwłaszcza maszyn dedykowanych sektorowi kolejowemu; w tym niszowym sektorze ma silną pozycję), a za sprawą podpisanych umów zyska większą rozpoznawalność na światowych rynkach sprzedaży obrabiarek.
Już w grudniu ubiegłego roku (gdy kuźniańska spółka wygrała przetarg na zakup dokumentacji i znaku towarowego), Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. podkreślał, że firma nie zmieni nazwy, ale marka „Poręba 1798” z pewnością zostanie przez niego wyodrębniona.
- To wydarzenie ma dla nas bardzo duże znaczenie, także w kontekście nowej strategii firmy, która zostanie ogłoszona jeszcze w tym roku. Jeszcze zanim to nastąpi, poczynimy kroki zmierzające do uporządkowania sposobu korzystania z dokumentacji projektowej, której jesteśmy już formalnym właścicielem. Naszą intencją jest rozwijanie maki „Poręba 1798” i przywrócenie jej świetności. Jesteśmy zadowoleni z tej transakcji, ale prawdziwą satysfakcją będzie realizacja naszych zamierzeń względem tej historycznej marki - powiedział E. Longin Wons, Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.
Mieczysław Radecki, Syndyk Masy Upadłościowej Fabryki Urządzeń Mechanicznych „Poręba” Sp. z o.o. także nie kryje satysfakcji z zawarcia umów z kuźniańską spółką.
- W momencie przejęcia przeze mnie urzędu syndyka, Fabryka Urządzeń Mechanicznych „Poręba” już nie funkcjonowała, dlatego też nadrzędnym celem była ochrona zarówno jej długoletniej tradycji, jak i dorobku techniczno-intelektualnego. Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. jest firmą o znaczącym potencjale produkcyjnym, konstrukcyjnym i technologicznym. Transakcja z producentem mającym tak silną pozycję na rynku obrabiarkowym pozwoli nie tylko zachować historię marki „Poręba 1798”, ale przede wszystkim - kontynuować jej tradycje i ją rozwijać - podkreśla Mieczysław Radecki.
Jak dodaje syndyk, przeprowadzenie transakcji w tak krótkim terminie nie byłoby możliwe bez przychylności sędziego komisarza, który rozpatrywał wniosek syndyka w sprawie sprzedaży znaku firmowego i dokumentacji.
Mieczysław Radecki przypomina także, że zawarte 21 stycznia br. umowy kupna-sprzedaży dokumentacji oraz znaku towarowego mają charakter pierwotnego nabycia; są wolne od ukrytych niebezpieczeństw i obciążeń.
- Wierzyciele firmy FUM Poręba będą z pewnością usatysfakcjonowani transakcją, a znana polska marka została przejęta przez rodzimego producenta, który ma wszelkie środki i możliwości do tego, by rozwijać dotychczasowy dorobek upadłej spółki - podsumowuje syndyk.
źródło: RAFAMET