Rybnik stara się o 5 mln zł. Dla najbardziej zaniedbanych osiedli
Miasto Rybnik jest jednym z 57 samorządów, który stara się o uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju na realizację działań rewitalizacyjnych na wyznaczonych obszarach miasta.
– Bardzo długo w Rybniku mówiono o rewitalizacji jako o rewitalizacji fizycznej tkanki miejskiej. Mówiąc „rewitalizacja” mieliśmy na myśli tylko remont jakiegoś budynku. Tymczasem jest to proces o wiele bardziej złożony. Przystąpiliśmy do konkursu, który pokaże prawdziwą twarz rewitalizacji czyli przede wszystkim rewitalizację społeczną. Miasto to ludzie, więc mieszkańcy w procesie rewitalizacyjnym muszą zostać zauważeni – mówi prezydent Piotr Kuczera. Uczestnictwo Rybnika w projekcie pn. Modelowa rewitalizacja miast wspiera Jarosław Ogrodowski, ministerialny ekspert. – Rewitalizacja to proces złożony, który musi uwzględniać część społeczną. Jeżeli wyremontujemy budynki, a nie pomożemy ludziom tam mieszkającym, nie osiągniemy spodziewanego efektu. Rewitalizacja nie może też dotyczyć jednego obiektu, tylko musi być realizowana obszarowo i dotyczyć ulicy, kwartału czy też osiedla – podkreślał Ogrodowski.
57 chętnych na 20 miejsc
W ramach przedsięwzięcia Miasto starać się będzie o uzyskanie dofinansowania na realizację działań rewitalizacyjnych obszarów tworzących krajobraz kulturowy Rybnika – mowa o dzielnicach Niewiadom, Śródmieście, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice. Najistotniejszą częścią przedsięwzięcia będą działania mające na celu łagodzenie problemów społecznych na terenach objętych projektem. – Konkurs trwa. Pierwsze wnioski były składane latem zeszłego roku. W konkursie startowało ponad 200 samorządów. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 57 projektów, a wśród nich znalazł się Rybnik. W drugim etapie miasta składają wnioski do końca stycznia – 20 z nich uzyska maksymalnie po 5 milionów zł na realizację pilotażowych projektów rewitalizacji – dodaje Jarosław Ogrodowski.
Duży potencjał
Po uzyskaniu dofinansowania realizacja zamierzonych działań powinna rozpocząć się w połowie 2016 roku i potrwa do końca roku 2018. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na aktywizację mieszkańców, w czym pomagać będą animatorzy społeczni, którzy na wskazanych obszarach będą pracować ze społecznością. Projekt przewiduje także m.in. wykonanie pogłębionych analiz społecznych, ekspertyz budowlanych wybranych budynków, realizację programu edukacyjnego wzmacniającego lokalną tożsamość, a także dofinansowanie do niewielkich inwestycji poprawiających przestrzeń wspólną oraz finansowanie różnego typu inicjatyw społecznych w ramach tzw. minigrantów. – Na wskazanych w ramach projektu obszarach widzę bardzo duży potencjał. Trzeba wykonać ogromną pracę, przede wszystkim ze społecznością lokalną, ale to przyniesie rezultaty. Należy przede wszystkim pokazać ludziom, że mają wpływ na to, co się dzieje dookoła nich. Poczucie sprawczości powoduje odpowiedzialność za przestrzeń, w której się żyje – podkreśla Jarosław Ogrodowski.
(pm)
Modelowy pilotaż w Rybniku
• okres realizacji od II połowy 2016 r. do końca 2018 r.
• wnioskowana kwota dotacji to 5 mln zł
• 5 obszarów rewitalizowanych: Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom, Paruszowiec-Piaski i Śródmieście
• temat wiodący: Ochrona i wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Ludzie
Prezydent Rybnika
a w wodzisławskie śpiochy zapadły w sen zimowy a wiec żeby nie obudzili się z ręka w nachtopie .