Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Najbezpieczniej fedrują w rybnickich kopalniach. KWK Jankowice i KWK Chwałowice na podium

Pod względem bezpieczeństwa pracy w 2015 roku najlepsze wyniki uzyskała załoga KWK „Jankowice”, należąca do Kompani Węglowej S.A. Po raz trzeci z rzędu jest ona zwycięzcą dorocznego konkursu „Bezpieczna Kopalnia”

Najbezpieczniej fedrują w rybnickich kopalniach. KWK Jankowice i KWK Chwałowice na podium

Kapituła, pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG, przyznała:

  • pierwsze miejsce  KWK „Jankowice”(KW S.A.),
  • drugie miejsce ex aequo KWK „Bolesław Śmiały” (KW S.A.) i  KWK „Brzeszcze” (Tauron  Wydobycie S.A.),
  • trzecie miejsce ex aequo KWK „Chwałowice”  ( KW S.A.) i  KWK „Pokój” (KW S.A.). 

Jurorzy ponadto wyróżnili za ubiegłoroczne wskaźniki bezpieczeństwa ZG „Siltech” i EKO_PLUS Sp zo.o. Nagrody tegorocznym laureatom i wyróżnionym wręczał Mirosław Koziura, prezes WUG.

- Ten konkurs promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia załogi.  Kryteria są niezmienne od 21 lat. Podstawowy wymóg to trzy ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego. O kolejności przyznawanych miejsc w rankingu najbezpieczniejszych kopalń decydują kryteria szczegółowe, takie jak: liczba wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące w kopalniach zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia. Tak rozbudowane kryteria pozwalają na zachowanie obiektywizmu w ocenie poszczególnych zakładów górniczych. Gdyby jedynym miernikiem były liczby wypadków, bez ich odniesienia do konkretnych zagrożeń występujących w kopalniach oraz liczebności załóg to ranking wygrywałyby zakłady małe o dobrych warunkach górniczo-geologicznych. Staramy się doceniać zarówno starania wielotysięcznych załóg, jak i tych kilkudziesięcioosobowych. Jesteśmy zadowoleni, że  konkursu „Bezpieczna Kopalnia” doskonale koresponduje z ubiegłorocznymi wynikami w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w całym polskim górnictwie – mówi Wojciech Magiera, wiceprezes WUG.

Wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursów, towarzyszących tegorocznej Szkole Eksploatacji Podziemnej, poprzedził Raport WUG o stanie bezpieczeństwa pracy w górnictwie, który wygłosił Janusz Malinga, zastępca dyrektora Departament Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG.

Z zaprezentowanych informacji wynika, że ubiegły rok był pod tym względem jednym z najlepszych w całym półwieczu, pomimo trudnych dla górników sytuacji związanych ze zmianami organizacyjno-własnościowymi w spółkach węglowych i problemów ekonomicznych kopalń. Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat, z roku na rok maleje – sumarycznie od 2007 r.  łącznie o około 33 procent. W tym w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc. W 2015 roku odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r. Znacznie lepsze są również wskaźniki wypadkowości w przeliczeniu na tysiąc osób zatrudnionych i tonę wydobytego urobku. Z raportu WUG uczestnicy gali dowiedzieli się m.in., że spośród najgroźniejszych zagrożeń występujących w kopalniach węgla kamiennego, które generują ok. 90 proc. wypadków w polskich górnictwie, najwięcej śmiertelnych ofiar w ostatnich 22 latach spowodowały zawały i opady skał (102 wypadki śmiertelne – 44,7 proc. wszystkich takich zdarzeń w kwk). A drugie miejsce w tej tragicznej statystyce zajmują wybuchy i zapalenie metanu (67 śmiertelnych ofiar; 29,4 proc.  wszystkich śmiertelnych wypadków). Tabele z przyczynami śmiertelnych wypadków w latach 1994-2015 znajdą Państwo w załączniku. Obrazuje ona dlaczego nadzór górniczy promuje, m.in. podczas SEP obudowę kotwową jako skuteczny sposób wzmocnienia obudowy podporowej w kopalniach węgla kamiennego oraz zabezpieczania górników przed opadem skał ze stropów i ociosów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].