Rusza program krótkoterminowych pożyczek dla rydułtowskich przedsiębiorców
W marcu w Rydułtowach ruszył program krótkoterminowych pożyczek dla przedsiębiorców. To przedsmak tego, co będzie oferował program Samorządowa Polska.
Blisko rok temu pisaliśmy o tym, że Rydułtowy przystąpiły do programu Samorządowa Polska, dzięki któremu mali i średni przedsiębiorcy będą mieli szansę na preferencyjne pożyczki do 100 tys. zł. Pożyczki w ramach programu mają być długoterminowe (10-20 lat), niskooprocentowane (2-3 proc.) i przyznawane na korzystnych warunkach. - Z pewnością atutami programu są: minimum formalności, jakie są potrzebne do uzyskania pożyczki, uproszczone procedury oraz szybkie wydawanie decyzji. Dzisiejsze czasy wymuszają na przedsiębiorcach możliwość dynamicznego reagowania na zamieniające się warunki gospodarcze, nawet właśnie na poziomie lokalnym. Ważną cechą oferty Lokalnego Funduszu Pożyczkowego jest fakt, iż ubiegający się o pożyczkę przedsiębiorca nie musi posiadać długiej historii kredytowej - podkreśla Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów.
Muszą podzielić środki
Już wtedy nie było jednak wiadomo, kiedy pożyczki zaczną być wypłacane. Powód jest prosty. - Program opiera się o środki pochodzące z Unii Europejskiej, w tym o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. A jak wiadomo, RPO jeszcze nie podzieliło tych środków. Kiedy tylko do tego dojdzie, ruszą wypłaty pożyczek - mówi Krzysztof Kisiel, prezes spółki Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” Rydułtowy.
Przed rydułtowskimi przedsiębiorcami nieoczekiwanie pojawiła się jednak szansa na otrzymanie pożyczek już teraz. Ale - co ważne - będą to pożyczki na innych warunkach. - W styczniu w Warszawie odbyło się walne zgromadzenie wspólników Krajowego Funduszu Poręczeniowego, do którego miasto przystąpiło w ramach programu. Podczas zgromadzenia zadałem pytanie , czy jako Rydułtowy moglibyśmy szukać na rynku środków, z których będzie można udzielać rydułtowskim przedsiębiorcom pożyczek. Miałem bowiem sygnały z banków, że są w stanie udostępniać tańszy produkt - wyjaśnia Krzysztof Kisiel.
Realne wsparcie
Zaangażowanie Rydułtów w program do tego stopnia spodobało się decydentom Samorządowej Polski, że wyszli z pewną propozycją. - W zamian za nasze zaangażowanie przyznano nam możliwość rozpoczęcia działalności pożyczkowej ze środków własnych Centrum Operacyjnego Samorządowej Polski. Wprawdzie będą to pożyczki mniej atrakcyjne niż te, które docelowo zamierzamy udzielać w ramach Samorządowej Polski, ale jest to już jakieś realne wsparcie dla przedsiębiorców, którzy mają mniejszą możliwość pozyskania środków z banków - uważa prezes.
Będą to krótkoterminowe pożyczki do 20 tys. zł. Pieniądze trzeba spłacić do roku. Oprocentowanie ma wynosić od 5,8 proc. Pożyczki będą opierały się o dwa programy: Moja firma (minimum pół roku trzeba prowadzić działalność gospodarczą) i Bezpieczny start (dla początkujących przedsiębiorców). - Ich atutem jest na pewno dostępność, bo nie trzeba posiadać historii kredytowej i przedstawiać dokumentów potwierdzających zdolność kredytową - wylicza Krzysztof Kisiel.
Program krótkoterminowych pożyczek ruszy w marcu. - Będziemy pomagać w wypełnieniu dokumentów - deklaruje prezes. System wyryfikacji dokumentów będzie prowadzony z Samorządową Polską drogą mailową. Jeśli więc przedsiębiorcy zostaną przyznane środki, dostanie je do 7 dni roboczych.
(mak)
od udzielania kredytów powinny być banki, a nie gminy, które nie mają większego pojęcia o poszczególnych branżach. ciekaw jestem co zrobią włodarze rydułtów kiedy okaże się, że udzielona pożyczka to wtopa.