Raciborski Alarm Smogowy żąda od władz Raciborza skutecznej walki ze smogiem
Niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza w Raciborzu jest faktem. Pierwsze pomiary jego jakości – wykonane mobilnym pyłomierzem przez Raciborski Alarm Smogowy – pokazały, że dopuszczalne normy stężenia pyłu PM10 (głównego składnika smogu) w Raciborzu są przekraczane o kilkaset procent nawet w okresie, kiedy temperatury wynoszą kilka stopni powyżej zera.
W skali ogólnopolskiej smog wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne, które powodują rocznie ponad 45000 przedwczesnych zgonów. Dla porównania w wypadkach samochodowych w Polsce ginie rocznie 3000 osób.
Proporcjonalnie więc w Raciborzu co roku z powodu smogu może przedwcześnie umierać nawet 70 osób. Do tego dochodzą liczne choroby wywoływane zanieczyszczeniem powietrza takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, schorzenia układu nerwowego itp.
Roczne koszty ich leczenia w Polsce są szacowane na kilkadziesiąt miliardów złotych – zarówno dla kasy budżetu państwa, jak i indywidualnych osób. Główną przyczyną powstawania smogu jest tzn. niska emisja pochodząca z domowych pieców węglowych w których często spalany jest tani i niskiej jakości węgiel (tzn. flot i muł) oraz śmieci.
Problem ten jest bardzo dotkliwy także w Raciborzu, czego dowodzą pomiary dokonane mobilnym pyłomierzem przez Raciborski Alarm Smogowy, a także analizy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.
Właściwie jedynym sposobem na rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w Raciborzu jest modernizacja sposobu ogrzewania gospodarstw domowych w całym mieście. Domagamy się od Prezydenta Raciborza i Rady Miasta Racibórz podjęcia zdecydowanych kroków, które pozwolą skutecznie rozwiązać problem smogu w Raciborzu w okresie 7 lat, abyśmy w 2023 r. mogli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem przez cały rok.
Od władz Raciborza domagamy się:
- rozwoju sieci ciepłowniczej i wsparcia procesu przyłączania budynków do tej sieci wszędzie tam, gdzie jest to ekonomicznie zasadne;
- programu wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych do wymiany pieców węglowych na czyste źródła ciepła (np. kotły węglowe V klasy, kotły gazowe lub olejowe, pomy ciepła) dającego szanse na pełną modernizację indywidualnych źródeł ciepła w całym Raciborzu,
- ambitnego programu wsparcia finansowego dla termomodernizacji budynków jedno- i wielorodzinnych w Raciborzu. Tak, aby jednoczesna wymiana źródła ciepła na niskoemisyjne spowodowała obniżenie kosztów ogrzewania,
- wprowadzenia programu walki z ubóstwem energetycznym, który pozwoli najbiedniejszym na rezygnację z niskiej jakości paliw, jak flot czy muł, które de facto są odpadami z produkcji węgla,
- egzekwowania poprzez podległe prezydentowi służby zakazu palenia śmieci,
- podjęcia kroków w celu zainstalowania w Raciborzu stacji mierzącej na bieżąco stężenie zanieczyszczeń.
Petycja do władz Raciborza w sprawie skutecznej walki ze smogiem: www.smogwsrc.pl
Piotr Dominiak
Raciborski Alarm Smogowy
Mamy słabą władzę począwszy od wojewody katowickiego, a skończywszy na prezydencie miasta Raciborza. Od kilku lat tylko "paplanina" narady i poza tym NIC. Obecni rządzący nie interesują się tym tematem aby pomóc raciborskiemu społeczeństwu. Ludzie piszą skargi do U.M. i bez skutku. Naprawdę Racibórz w okresach "grzewczych" jest trucicielem. Okien nie można nawet rozszczelnić. Problem w tym że całkowicie też nie można pozamykać wszystkiego. Mamy piece gazowe, które bez dopływu powietrza nie "zapalą". Poza Tym wyciągi kominowe są w fatalnym stanie. W sumie Racibórz pod względem ciepłownictwa jest zaniedbany, i nie tylko. Proszę Nam pomóc!!!
ale macie szybki ekologiczny portal :) :)
Mamy najzdrowsze dzieci regionie , sadza absorbuje różne szkodliwe substancję . Jak ktoś ma rozdrabniacz do gałęzi to i tak będzie palił butelkami w ekologicznym piecu , Polak potrafi :)
Mamy najzdrowsze dzieci regionie , sadza absorbuje różne szkodliwe substancję . Jak ktoś ma rozdrabniacz do gałęzi to i tak będzie palił butelkami w ekologicznym piecu , Polak potrafi :)