Innowacyjna zmiana w czernickim zameczku
Gaszowice stały się jedną z kilku gmin w Polsce, które powierzyła swoją instytucję kultury organizacji pozarządowej. W wyniku ogłoszonego przez gminę przetargu, od 1 marca Ośrodkiem Kultury „Zameczek” w Czernicy zarządza Stowarzyszenie Spichlerz. Ta zmiana ma pociągnąć za sobą rozwój placówki, także pod kątem turystyki.
Już w ubiegłym roku w kuluarach słyszalne były rozmowy na temat przyszłości zamku. Zły stan obiektu oraz niewielka liczba organizowanych tam wydarzeń kulturalnych skłoniły władze gminy do weryfikacji systemu zarządzania placówką. W ten sposób zorganizowano przetarg, który wygrało Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz, już od dawna udowadniające, że potrafi świetnie organizować życie kulturalne. Po wygranym przetargu, od 1 marca stowarzyszenie oficjalnie zaczęło zarządzać zamkiem. W skali kraju to rzadko spotykana sytuacja. Placówkami kultury zarządzają jeszcze np. organizacje Inspiro w Podłężu i nomen omen Fundacji Spichlerz w Galowicach. Jednym z obranych przez czernicki Spichlerz kierunków, będzie promowanie zamku jako atrakcji turystycznej. – Kierunek turystyczny to także jeden z nowych, niewykorzystanych dotychczas trendów gminy Gaszowice, a tzw. „zameczek” w rzeczywistości pałacyk z połowy XIX wieku jest jedynym zabytkiem na terenie gminy. Póki co nie mamy co marzyć o silnej branży turystycznej, ale będziemy stawiać pierwsze kroki w tzw. turystyce weekendowej. Obiekt znajduje się na trasie subregionalnych ścieżek rowerowych, co już generuje niewielkich ruch turystyczny. Znajdujemy się na skraju Parku Krajobrazowego Rud Wielkich, to kolejny dobry bodziec. Co więcej – jeden z naszych mieszkańców, sympatyków Spichlerza studiuje obecnie kierunek turystyka historyczna – co utwierdza na w przekonaniu, że ten kierunek rozwoju jest jak najbardziej realny – zapewnia Agnieszka Pytlik, prezes SDL Spichlerz.
Bez dyrektora
Jak w takim razie będzie wyglądało zarządzanie zamkiem? – Nasz pomysł na zmianę nie dotyczy tylko oferty merytorycznej ośrodka, ale także sposobu jego zarządzania. Tak naprawdę, Ośrodek Kultury „Zameczek” w Czernicy nie jest dużym ośrodkiem, wymagającym dyrektorskiego zarządzania. Przez pierwszy okres będziemy mocno skupieni na budowaniu zarówno oferty, jak i publiczności, by móc czym zarządzać. Pomysł mamy taki, by osoba odpowiedzialna za sprawy kierownicze pełniła również rolę animatora, osoby odpowiedzialnej za sprawy merytoryczne, kulturalne. A tak na dobry początek znikną oficjalne tabliczki na drzwiach, a pojawią się imiona osób pracujących wśród społeczności – dodaje szefowa SDL Spichlerz.
Nowa oferta
Jak zapewniają członkowie stowarzyszenia, szczególnie skupiać się będą na szukaniu funduszy zewnętrznych, aby nie tylko urozmaicić działalność placówki, ale także być może doprowadzić do renowacji zabytku. Już wkrótce będzie można wziąć udział w kolejnych wydarzeniach kulturalnych w zameczku. Pierwsze z nich już się odbyły – były to slajdowisko oraz Ladies Night, a wkrótce odbędzie się także kolejny Piknik Historyczny oraz bieg (26 maja w Boże Ciało). Systematycznie pojawiać się będą także nowe formy, szyte na miarę potrzeb mieszkańców, jak np. obchody Święta Patryka 17 marca, czy spotkanie z autorką książki „Moje podróże w ciemno” Hanną Pasterny – 7 kwietnia.
Szymon Kamczyk