Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielkanocne Procesje Konne w powiecie raciborskim [TERMINARZ]

W czterech miejscowościach powiatu raciborskiego kultywowana jest kilkusetletnia tradycja dziękczynno-błagalnych procesji po polach. W poniedziałek wielkanocny warto wybrać się do Bieńkowic, Pietrowic Wielkich, Sudoła lub Zawady Książęcej, aby zobaczyć to na własne oczy.

Wielkanocne Procesje Konne w powiecie raciborskim [TERMINARZ]

W poniedziałek wielkanocny 28 marca z Raciborza-Sudołu, Pietrowic Wielkich, Bieńkowic i Zawady Książęcej o godzinie 13.00 wyruszą orszaki. Uczestnicy procesji w siodle, w bryczce, na rowerze albo pieszo będą prosić o dobre plony i wspólnie się modlić. A na zakończenie wyścig i spotkanie uczestników, często w formie rodzinnego festynu. Poniżej informacje szczegółowe dotyczące procesji w naszym powiecie.

Wielkanocna procesja konna w Raciborzu-Sudole

Procesja wyruszy o godz. 13.00 spod kościoła Matki Bożej Różańcowej przy ul. Czynu Społecznego. Tradycyjnie, podążając ze wschodu na zachód, obejdzie granice miasta, uda się w kierunku Wojnowic, następnie w kierunku Studziennej, podążając ul. Hulczyńską skieruje się w stronę Bieńkowic, gdzie być może spotka się z tamtejszą procesją. Następnie przy ul. Topolowej odbędzie się przejazd pokazowy jeźdźców, głównie amazonek, oraz bryczek. Uczestnikom procesji towarzyszyć będzie Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc. Pątnicy będą się modlić, śpiewać oraz prosić o urodzaje na ten rok. Ok. godz. 14.50 rozpocznie się nabożeństwo. Procesja zakończy się drobnym poczęstunkiem w remizie. Organizatorzy spodziewają się około 20 bryczek i 100 koni. Dla miłośników tych zwierząt będzie to także początek sezonu jeździeckiego.

Wielkanocna procesja konna w Pietrowicach Wielkich

  • 11:00 - 12:50 - zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno-Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem
  • 13:00 – wyjście procesji spod Kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich
  • 14:00 – 14:20 – Nabożeństwo błagalne – w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża
  • 14:30 – 15:00 – Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
  • 15:00 – 15:30 – Uroczysta parada koni ul. Świerczewskiego w Pietrowicach Wielkich
  • 15:30 – 15:45 – Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem
  • 15:45 – 24:00 – Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:

- pokazy rodem z westernu w wykonaniu APOLINARSKI GROUP
- zawody w powożeniu
- pokaz gry w polo w wykonaniu Silesia Polo Club

Całość uroczystości popołudniowych odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim: namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci oraz zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godz. 18:00.

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach

  • 12.30 – zbiórka uczestników na ul. Pomnikowej
  • 13.00 – wymarsz procesji
  • 14.30 – zakończenie procesji i przygotowanie do wyścigów konnych na ul. Odrzańskiej
  • 15.45 – uroczyste nieszpory

Przez cały dzień przy Restauracji Rege w Bieńkowicach odbywać się będzie festyn, który zakończy zabawa.

Wielkanocna procesja konna w Zawadzie Książęcej

Zbiórka uczestników o godz. 13.00 na parkingu przy kościele w Zawadzie Książęcej. Procesja tradycyjnie objedzie trzy wioski - od Zawady Ks. w kierunku Ciechowic, potem Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymają się na modlitwę i śpiew. Organizatorzy przygotowali także koncert orkiestry dętej podczas przemarszu oraz w świetlicy wiejskiej w Zawadzie Książęcej.

Procesje konne to nie jedyna ciekawa wielkanocna tradycja w naszym powiecie. Jako że w Wielki Czwartek milkną kościelne dzwony, więc chłopcy mają kołatki albo tragaczyki, z którymi obchodzą wieś od domu do domu za co dostają podarki. Grupy chłopców można spotkać w kilku miejscowościach powiatu, m.in. w Bolesławiu, Borucinie, Owsiszczach, a także w Raciborzu-Sudole. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę. Ostatnie kłapanie odbywa się o godz. 15.00. Chłopcy odwiedzają wówczas domy, których gospodarze przekazują im podarki – słodycze, owoce a nawet pieniądze.

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].